| anonim_4396 a întrebat:

De ce în kickbox nu ai voie sa lovești în spatele capului?

2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Pentru ca foarte multe sporturi martiale au introdus reguli TAMPITE ca sa "protejeze" sportivii si care le creaza "orbire" relativ la skill-ul respectiv, cum e Kyokushin la care nu ai voie sa lovesti fata cu mana

| AnastasiaK a răspuns:

Nu ai voie să lovești la spate în general, nu e vorba doar de cap. Iar dacă te obosești să citești regulamentele, o să vezi că sunt mai multe chestii interzise, nu doar asta. E un sport și avem reguli, e perfect normal.