| nicu64 a întrebat:

De ce lovitura la ceafă este interzisă in toate sporturile de contact? Este atât de periculoasă?

Răspuns Câştigător
| DarthNiger a răspuns:

Lovitura la ceafa se mai numeste si pumn de iepure si este foarte periculoasa pentru ca poate sa afecteze vertebra cervicala si ulterior maduva spinarii, poate provoca paralizie si poate chiar sa detaseze creierul victimei din tulpina si sa moara instant.

3 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

I se rupe cervicala si ramane individul paralizat

| Petre4488 a răspuns:

Adversarul se poate ranii extrem de grav sau chiar sa ramana paralizat

| AnastasiaK a răspuns:

Nu e vorba neaparat de lovitura la ceafa, sunt interzise toate loviturile pe spate