| lilskies a întrebat:

De ce nu e bine sa mănânci noaptea?

Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Noaptea, în loc ca sistemul digestiv si organele tale sa se odihnească, vor munci în continuare pentru a digera ceea ce tu ai servit, de aceea, probabil ai fost "avertizat".
Acum, depinde si ce inseamna "noaptea". Dacă te pui la 3 noaptea sa manânci, ai o problema.
Eu, de exemplu am mâncat 1 singura data până acum (am avut treaba). Ma voi duce sa-mi prepar vreo 5 ochiuri, vreo 100g slaninuta, 500ml lapte; in jur de 450g de cartofi copti, peste lapte voi adauga vreo 120g ovaz + o conserva mica de Rio, 52g cred + pâine (otravă laughing ).
E 21:18, pentru un sedentar, ce fac eu acum e "bomba calorica", in schimb, eu doar asigur surplusul de macro al organismului. Se intampla sa fie "aglomerata" fiindca am avut treaba. Nu e tocmai ok, daca stam sa ne gandim, fiindca in loc ca sisteme organismului (implicit organele) sa-si diminueze activitate, vor munci în continuare, încă câteva ore bune.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe naiba nu e bine, stramosi nostri nu aveau 3 mese, sunt povesti de adormit copii, dar e bine sa dormi noaptea ca esti fiinta diurna nu nocturna, ar insemna ca astia care lucreaza noaptea sunt morti toti, organismul se adapteaza non stop

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ți-e foame.

| lilskies explică (pentru sadrian46):

Am niște prieteni care imi tot zic si niște rude care spun ca nu i bine sa mananci noaptea si ma intreb de ce?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Nu e vorba ca nu ai voie, ci ca noaptea sunt niste cicluri de recuperare ale organismului. Tu daca bagi mincare in tine, dai tot peste cap.

| sadrian46 a răspuns (pentru lilskies):

Întreabă-i pe ei.
Ca să fim serioși, digestia este o activitate consumatoare de energie. Fiecare organ al corpului are ritmul lui circadian ( de aproximativ 24 de ore). În timul nopții, dacă nu este plin de mâncare, și stomacul se ofihnește într-un fel, are loc un proces de refacere.

| LoveSleep a răspuns:

Pentru că-ți dai cu lingura în ochi.

| Frank51 a răspuns:

Corectie, nu e bine sa mananci ca spartu' noaptea, sau chiar niciodata...

| gabicoo a răspuns:

Pentru că nu ești vampir! E logic! Nu?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că tu vrei să dormi în timp ce corpul tău e ocupat să digere. Eu am mâncat la 22 și acum zbârnâi pe aici. Dacă dorm, dorm prost sau am coșmaruri. Mai bine dansez

| awspam a răspuns:

Oh ca mi ai facut pofta sa mamamc un taisty

| GicaGigekGica a răspuns:

Nu are nimic daca nu te culci imediat dupa ce mananci, trebuie sa mai stai treaz 60-90 min dupa ce mananci. Stomacul trebuie sa digere mancarea.