| RAY a întrebat:

De ce sa nu poți crește în masă și să slăbești în același timp? In primul an, am slăbit de la 84 la 66 și am pus masa. Poate daca ai ani in spate de sala nu poți. Ci îți trebuie surplus.

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pentru ca se stie ca odata ca slabesti in fat, slabesti si in masa un 30 %. Tot ce se face e sa dai cat mai putina masa la slabire dar nu merge deloc.
Ai pus masa ceva mai mult de ce aveai, s-a inversat putin procentul fat-masa, asta da. Ca nu aveai mai deloc.

Ai zis bine, cei cu sala deja au muschi facuti destui si de acolo o ia in jos cand slabesc prea repede.
Am patit-o eu personal. Desi faceam si forta, dadeam ca prostu la bicla zilnic f tare, si am simtit dupa o luna cum se micsorase masa! Nu vb din citite.
Dar mi-a zis si ala de la sala "nu merge si una si alta, potoleste-te sa faci cardio in disperare".

| RAY explică (pentru Mosotti):

Clint a intrebat

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, pai aia e. Se stie cam de catre toti. Chiar poti creste in greutate, daca e din masa, e f bine, poti avea si peste greutatea normala.
Daca scade fatu, cresc muschii, dar over all sa te mentii in greutate sau da urci, ca altfel e clar ca scad amandoua.
De aia aia f slabi ectomorfi pun f greu masa! Tocmai de aia, ca nu pot creste in greutate ca nu pot manca mai mult, nu ca nu se ingrasa oricat ar manca, cum zic multi aberanti.