| T3PdAe a întrebat:

De ce Sepsi OSK are inca dreptul de a juca la noi in liga din moment ce ei sunt finantati de guv. Ungariei de atata timp? Si nu e singura echipa din Romania care are tendinte ungurești (nume/culori) si e sponsorizata de ei. De ex Csikzereda(Liga 2) sponsorizata pentru lucrari de extindere/renovare stadion. Sunt mult mai multe echipe in ligiile inferioare, n-am nimic cu ei dar in ce ligi din afara ati mai întalnit cazuri de genul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: este o echipa din Romania, infiintata de cetateni romani, conform legii romanesti si tot asa functioneaza.
Si nu este interzisa sposorizarea de catre straini, indiferent ca sunt persoane juridice publice sau particulare ori persoane fizice. Cred ca stii multe echipe din alte ligi care sunt detinute si finantate de cetateni straini.
Nu stiu daca in alte ligi este o situatie asemanatoare, nu m-a interesat niciodata subiectul.

1 răspuns:
| LordCristobal a răspuns:

Mi se pare ca in Slovacia si Serbia mai sunt echipe finantate de unguri.
Un exemplu binecunoscut ar Backa Topola din Serbia echipa cu care FCSB a avut acel meci plin de goluri.
Si mai o echipa in Slovacia cu care a jucat Sepsi anul trecut dar nu mai stiu cum se cheama.