| almaz a întrebat:

De ce sportivii de performanta in fintenss cu greutati poarta centuri de fintes? cu ce ajuta ele? sunt si eu incepator la sala, ar trebui sa port si eu sau nu? la ce ajuta aceasta centura? (ce minuni face?big grin)

3 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Acele centuri iti tin coloana strans, pentru a evita probleme, hernii de sic, etc la coloana. Daca faci o incalzire buna si folosesti greutati corecte pentru inceput, nu cred ca e chiar necesar. Problema este sa faci exercitiile corect si sa o iei cu greutatile treptat. Fara miscari bruste si suprasolicitari ale coloanei. Bafta!

| stefan563 a răspuns:

Centura de fitness contine greutati care te ajuta sa iti dezvolti musculatura picioarelor

| andreyksd a răspuns:

Centura aia te ajuta sa nu îți rupi coloana. Adică în momentul în care ridici ceva foarte greu riști să îți rupi coloana. Ei bine centura te protejează dar nu extrem de mult