| MadalinVoicu98 a întrebat:

De ce zicea lumea ca pierzi din forta in deficit caloric eu de la 70 kg am slabit la 65 intr-o perioada si atunci aveam aceeasi forta la gantere aceeleasi repetari serii tot!

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Pierzi, dar nu asa de multa, mai ales daca deficitul caloric nu e prea mare. Tu iti antrenai doar bicepsul, o grupa mica, chiar nu aveai ce forta sa pierzi.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Dar sa zicem in cazul in care as pierde din forta sa zicem la 70 kg.acu fac 10 repetari cu 25 kg sa zicem slabesc pana la 60 kg si voi pierde din forta sa zicem voi face doar 7 8 repetari si ma decid sa raman la 60 kg pot. ajunge la forta.de.dinainte 10 repetari la.60 kg cum ridicam la 70?

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Da, evident, dar va trebui sa fii iar in surplus caloric...sau macar sa cresti kcal.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Ai dreptate man happy Intr-un fel e bine ca am metabolism lent si nu slabesc ai vazut ce zicea azi Cosmin intr-un raspuns cunosc persoane cu o ciorba pe zi si nu slabesc, tatal meu a mancat o luna o friptura si o salata si nu a slabit si se simtea bine energia avea nu stiu cum are hack, Dar pentru binele meu voi face doar flexii ciocan si sa stau agatat de bara cu incheietura indoita pentru skandenberg ca ai zis ca sunt grupe mici nu e cazul sa pierd forta!

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Nu stiu ce se va intampla pe termen lung, nu te baza pe asta, prea mult nu vei creste in deficit caloric.

Spui ca tatal tau nu slabea cu "o friptura si o salata" pe zi. Esti tu sigur ca asta era tot ce manca? Cate kile avea friptura? Era de porc? Salata cati ml de ulei avea? Mai bea si un pahar de tuica intre ele? Are si aia kcal. Nu ai cum sa nu slabesti mancand 300 kcal pe zi, cat ar avea salata si friptura aia. E IMPOSIBIL, asta ar inseamna sa devii obez morbid in cateva luni consumand 2000 kcal/zi (cat e normal).

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

200 g friptura si o salata castronel mic cica laughing si da l-am vazut nu stiu acu mi se pare mai credibil ca nu poti sa slabesti cand am citit la cosmin cand a zis ca cunoaste cazuri cu o ciorba pe zi si nu slabeau probabil i-a si vazut sau neamuri apropiate ceva de stie, si nu spun de crescut in deficit spun decat exercitiul ala cand stai atarnat care e mai mult anduranta forta in degete palma!

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Si de crescut in anduranta secunde pot cred la stat agatat de bara si forta in degete palma ca nu sunt grupe mari care sunt capabile de hipertrofie, Si legat de taicamiu nu stiu daca a mancat vreodata 2000 calorii mereu mananca rar o masa pe zi fumeaza 1 pachet de tigari ii ia din pofta de mancare cred nu stiu si cand manca mai mult manca maxim paine multa o franzela intreaga cred si ciorba sau salata!

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Si legat de ulei 2 lingurite de alea mici stii tu nu stiu cati ml sunt laughing

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Si masa mea musculara nu va disparea niciodata daca pastrez alimentatia actuala 1400 calorii si fac doar flexii ciocan ca deja aceeasi masa o am de 2 ani de zile cu un singur exercitiu doar a crescut 2 cm de la cand aveam 64 kg la 71 acum! sau 1, 5cm

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

De 2 ani de zile stagnez in masa dar nici nu am pierdut vreun cm sau 0.5 cm nimic! si pot creste in forta incontinuare!

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Si minciuni ca vai domne iti scade masa musculara cu varsta dupa 50 60 ani daca eu fac flexii ciocan la 60 ani 70 ani bineinteles cu greutate mai mica decat acum dat cat sa imi permita 10 repetari sau 15 repetari eu imi voi mentine masa musculara de 39 in brat nu?

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

A da si legat de daca stau jos sa zic cat de repede progresez e logic, daca in picioare cu forma putin trisata probabil dar eu umarul nu l-am antrenat vreodata sa imi pun baza in el, acum 1 an faceam 1 repetare in forma aia da? Acum fac 10 repetari deci intr-un an am progresat 9 repetari, Deci daca stau jos sa zicem nu fac 10 repetari fac 2 sa zicem sau 1 intr-un an in pozitie jos tot 9 repetari progresez! ca ma acomodez asa!

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Da-mi pe privat video-ul cand faci si iti zic eu cat de corect sau gresite sunt.
Evident ca vei pierde masa musculara dupa 50 de ani, poti sa iei si steroizi si tot tacamul, nu ai ce face.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Deblocheaza-ma pe privat sa iti trimit laughing si oricum vreau sa te intreb daca ma las de exercitii de exemplu de gantere dar mananc la fel ce mananc acum tot 1400 calorii normal nu as pierde din masa musculara? ca eu cred ca cei de pierd dupa ce se lasa de sala reduc caloriile! Oricum eu ma apucasem la 14 ani de gantere masa musculara genetica cred ca se dezvolta pana la 25 ani nu stiu ce sa zic laughing chiar daca cred ca nu te antrenezi nu stiu

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Vei pierde 100%.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Aa deci nu o pot mentine fara antrenamente nici daca mananc carne 200g 300g sau alte proteine, Dar o pot mentine masa musculara actuala prin gantere mici? de 8 kg care sa fac 100 repetari sau nu stiu sau o pot mentine masa actuala din flotari? Si vezi ca masa musculara actuala o am de 3 ani cred sau 2 ani de cand faceam cu gantere de 10 kg laughing deci ea e facuta din ganterele de 8 kg si 10!

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Masa musculara probabil ca da, nu ai cine stie ce, dar forta, nu.

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Pai si lumea de ce imi zice ca sunt mare in brat ca totusi am 39 jumate la recehee hee la 70 kg doar + ca daca ma mai si ingras oleaca nu stiu! nu stiu daca 39 jumate e mic mai ales la rece!

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Sau probabil ca din cauza ca am 1.74 doar sunt mic sa zic asa de inaltime? + 70 kg sau din cauza constitutiei atletice? adica daca mai tii minte in video ala ai vazut eram destul de lat in spate pentru unu care nu si-a antrenat spatele niciodata chiar lat sa zic sunt mezomorf!

| MadalinVoicu98 explică (pentru aXy99):

Mie lumea imi zice ca sunt mare nu stiu de ce asa ma vad si eu na in oglinda de exemplu jador de la puterea dragostei ai vazut ce mare pare are 40 in brat ca el a zis intr-un interviu pe Youtube Q&A de fapt! si eu am 39 jumate

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Numerele sunt irelevante, conteaza cum arata bratul. Proportia dintre biceps si triceps, definirea, striatiile, forma muschiului, peak-ul etc. Sa nu mai zic de simetria si de proportionalitatea fata de celelalte grupe musculare.

| aXy99 a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Esti destul de scund, nu stiu care e media, eu am 1, 87 si n-am mai crescut de pe la 16-17 ani.
Nu mai tin minte prea bine videoclipul respectiv.
Habar nu am cine naiba e jaguar de la puterea dragostei, nu ma uit la televizor. Esti sigur ca te-ai masurat cum trebuie?
PS: Nu poti fii 100% mezomorf.

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu pierzi nimic, pierzi grasime si daca faci foamete pe mai mult de 3 zile pierzi masa musculara, simplu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te mai lua după ce zice lumea.

| MadalinVoicu98 explică:

Continuam sa ridic aceeasi greutate si pe perioada cand am slabit probabil daca te antrenezi poti pierde si 15 kg si sa nu pierzi din forta sau am pierdut kg de grasime nu stiu!

| MadalinVoicu98 explică:

Grasime de pe burta am pierdut! din alea 5 kg cred nu are treaba cu bratu!