| GeneralR15 a întrebat:

De ceva timp tot vreau sa incep sa îmi lucrez abdomenul.Am facut ceva timp abdomene zilnic, dar nu știu dacă e destul.Mi-ati putea ajuta puțin? Ce ar trebui sa fac, cat timp, până să se vadă rezultate?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| veraa1234 a răspuns:

Buna. E bine ca faci abdomene zilnic, dar nu e de ajuns. Trebuie sa faci sport intens. Adica sa-ti lucrezi tot corpul cum s-ar spune. Iesi in parc si alearg, fa si niste flotari(Ca sa fie mai dificil dar util si amuzant pune o pe iubita ta sa se aseze usor pe spatele tau si inceraca asa) continua cu abdomenele dr inceraca ca in fiecare zi sa le maresti numarul cu inca 10 daca se poate 20. Trebuie sa incepi de la 10. Sa mananci cat de cat sanatos. Sa lasi o vreme shaorma, Mc-ul/ Kfc-ul deoparte. Mananca multe lactate, oua si salate. Carne doar de pui, pentru ca este cea mai slaba in grasime. proteic vorbind nu...dar nu asta conteaza
Am sa-ti las si cateva link-uri posibil utile:
https://www.youtube.com/watch?v=tEZTScFTb0A
www.220.ro/sport/Program-De-Abdomene-6.../iOXIpRYVlk/
Sper ca te-m ajutat si bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru veraa1234):

Abdomene zilnic = antrenament de copil mic si firav.

Muschii se lucreaza 1 data ( maxim de 2 ori ) pe saptamana, deoarece se dezvolta in zilele de pauza.

+ ca abdomenele sunt un exercitiu SLAB, comparativ cu crunch-urile, ridicari de picioare din atarnat, etc.

| veraa1234 a răspuns (pentru Cosmin86):

" Abdomene zilnic= antrenament de copil mic si firav"
Nu! E GRESIT! Daca nu se antreneaza zilnic, corpul tinde sa se relaxeze si asa va face febra musculara. Daca isi face un obicei din asta si muschii se vor obisnui si astfel vor fi in forma mereu si nu se vor atrofia. Nu e subiect de dezbateri, dar sunt sigura de ce spun.

| GeneralR15 explică (pentru veraa1234):

Am 15 ani happy Nu mc poți ajuta cu un program cat de cat? Nu prea știu... Până acum am făcut abdomene(începând de.la 10 pe zi, ajungând spre 200. ) Mi-ai putea da cifre? big grin

| veraa1234 a răspuns (pentru veraa1234):

Ms de funda

| Cosmin86 a răspuns (pentru veraa1234):

Serios? Cati ani de sala ai? De ce TOTI sportivii antreneaza O GRUPA / saptamana? Tu nu ai auzit de supraantrenament?

http://www.culturism.ro/......domen.html

"Decat sa te antrenezi zilnic, mai bine redu la doua antrenamente de abdomen pe saptamana".

Vezi ORICE site de fitness.

p.s.: "febra musculara" = antrenament bine facut.

| veraa1234 a răspuns (pentru GeneralR15):

Incepe de Luni: 10 abdomene, 2 ture de parc, 10 flotari
In fiecare zi pana vineri faci acest mic antrenament marind doar numarul de abdomene cu10 pe zi (numarul maxim executat fiind de doar 50/saptamana) Tine cont si de micile sfaturi gastronomice. Inainte de fiecare antrenament fa incalzirea invatata la scoala. Iar acum ai 2 variante: 1) faci saptamana de spatamana antrenamentul cu pauza in weekwnd sau
2)faci o saptamana da una nu (in functie de cum reactioneaza grupele tale de muschi.) Incearca sa renunti la energizante pentr o vreme(daca le consumi) si bea multa apa. In media ar trebui sa bei cel putin 2 litri de apa pe zi. Bafta. :*

| GeneralR15 explică (pentru veraa1234):

Mulțumesc mult!

| veraa1234 a răspuns (pentru GeneralR15):

Cu mult drag!

11 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Abdomene nu se fac zilnic, la fel ca orice alta grupa musculara are nevoie de repaus, odihna pentru a se repara si dezvolta. Sa te antrenezi, sa mananci curat, dar cu restul corpului ce faci?

| Adi2209 a răspuns:

E foarte bine ca ti-ai propus asta, insa nu este de ajuns. Abdomenele nu sunt un exercitiu foarte bun. Cel mai bine este sa iti alegi cateva din urmatoarele exercitii, si o sa ai rezultate rapid:) : https://www.youtube.com/watch?v=snuxyjy1jhg&t=113s
PS: Trebuie sa ai si un procent scazut de grasime pentru ca patratelele sa se vada. Multa bafta!