| Cosmin86 a întrebat:

De curiozitate : voi cate oua mancati pe saptamana? de tara sau din comert? Si faceti sport sau nu?

Eu fac sport si consum oua de tara 10-15, uneori 20 pe saptamana iar din comert zero, foarte rar cumpar.

20 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Cam multe oua consumate intr-o saptamana. Redu macar la 6.

| Goldenboy97 a răspuns:

3 zile pe saptamana, la micul dejun obisnuiesc sa-mi fac o omleta din 5-6 oua (4 oua intregi resul albus). Ouale sunt din propria mea curte, de la gainile crescute de mine, familie.
Da, fac sport.

| Robieski a răspuns:

Mai reduce din oua! Nu sunt sanatoase in aceste cantitati... si eu mananc oua din curtea proprie dar nu cred ca mananc 3 oaua pe saptamana laughing

| Cosmin86 explică (pentru Robieski):

De ce sa nu fie sanatoase? Eu sunt atlet de forta si am o alimentatie diferita de un om normal.

| Cosmin86 explică (pentru ElenaSA):

6 mananc in ziua cand am antrenamentul de picioare big grin

De ce sa fie multe? Alti atleti de forta consuma si mai multe.

| ElenaSA a răspuns (pentru Cosmin86):

Poate este indicat la sportivi in anumite perioade, dar consumul permanent a unui numar mare de oua poate sa dauneze organismului.

| 1234dany5 a răspuns:

Tulai mamaaa :O rolling on the floor) ai innebunit? eu nu mananc cateodata nici-un ou pe saptamana foarte foarte rar! iar tu 20 pe sampamana!? ma rog... daca iti plac... si daca e dela tara e normal!

| Cosmin86 explică (pentru ElenaSA):

Fac asta de ani buni si am colesteroul mic si toate analizele perfecte big grin

Si vezi ca am specificat "de tara", de la gaini crescute in curte, fara hormoni si alte mizerii.

| Cosmin86 explică (pentru 1234dany5):

Faci sport?

| 1234dany5 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu! banuiesc ca daca faci sport e sanatos nu? scuze pentru comentariu pentru o clipa am uitat ca faci sport cand am vazut cate oua mananci pe sapt... laughing

| florynmondialul a răspuns:

Mananc cam 10 pe saptamana! ouale nu sunt din comert ci din propria curte!
Da! fac mult sport, in special sala! ma axez mai mult pe forta decat pe masa musculara bruta!

| RandyMarsh a răspuns:

Si eu fac sport si consum cam 35 de oua pe saptamana.Pe zi mananc 2 galbenusuri si 3 albusuri.
Eu le am de la bunici, de la tara.

| TwiSt1997 a răspuns:

Cam 15, maxim 20 pe saptamana.Inainte(acum 1-2 luni) mancam cel putin 20, dar acum am redus la 15. Daca fac o omleta de 5-6 oua, pun 1-2 galbenusuri, restul albus.

| LimonadaBaa a răspuns:

Mananc maxim 10 oua pe saptamana de la gainile crescute de mine.
Da, fac sport.

| FitnessTrainer a răspuns:

Da, fac sport. Consum 12-15 oua pe saptamana (de la tara).

| DiyanAndorea a răspuns:

Pai eu mananc cam de 3 ori pe saptamana omleta din oua de la tara.Si da, fac sport.Adica,atletism.De 3 ani jumate!

| DiyanAndorea a răspuns:

Deci,daca la o omleta folosec 4-5 oua, ar venii cam 12-15 oua pe saptamana!

| ubox7007 a răspuns:

Am oua de casa, de la mine de acasa, la fel si carne de casa sau de la tara. Mananc cum simt ca am nevoie, de obicei cam intr 3 si 20 de oua, dupa cum simt. Sport fac am "sala" la mine acasa o banca ajustabila un rack (nu squat rack, unu facut cu mine si cu tata gen http://www.roguefitness.com/s2-squat-stand numai ca evident nu o iesit asa fain ) + o bara olimpica si discuri de 100kg mai am si 2 gantere (maner olimpic pe care pun discuri olimpice) totul am facut in timp si cu rabdare acuma caut sa iau o banda de alergat in rate.
Programul meu nu e foarte "programat" uneori simt ca nu am lucrat ceva foarte bine si il lucrez mai mult, dar daca ar fi sa fac o schema aproximativa cu programul meu este
Luni: spate + piept
Marti: deltoizi, biceps, triceps, antebrat
Miercuri: picioare (nu stiu dc multi nu fac picioare, caci eu le iubesc, mai ales ca pot sa duc o greutate destul de ok mai ales ca nu ma antrenez decat din decembrie anul trecut, de cand am inceput si sa ma informez si sa cumpar "chesti sportive" si de asemenea confectionez o parte)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De o luna, doua, mananci numai oua, dar dupa un an, ciorba de curcan!

Bleah!

| Cosmin86 explică (pentru ubox7007):

Frumos, dar nu mai fa piept si spate la acelasi antrenament, ca sunt grupe mari.

O zi faci piept, o zi faci spate, o zi umeri si brate cum faci marti si o zi picioare.

Ah, si intre piept sau spate si umeri+brate, lasa macar 1 zi de pauza.