| Claudiudfd a întrebat:

De ieri am inceput sa mananc mai sanatos pentru sala. Azi dimineata am mancat ovaz cu niste fructe, dupa masa am mancat doua sandwichuri, iar cand am ajuns acasa (la ora 3) am baut un pahar de lapte de soia si o banana,iar dupa mi-am pregatit cartofi dulci cu o conserva de ton in ulei de masline,iar acum seara, chiar daca sunt plin de la ton imi vine sa mananc ceva dulce (miere, fructe), dar chiar nu mai pot.
Am 15 ani, 1, 82 m si 59 kg.
Eu cred ca este de la lipsa de zahar.
Ce imi recomandati sa fac si sa continui dieta?
Asta a fost pentru prima zi, dar urmatoarele voi diversifica pranzul si cina.
Mi-ar prinde bine niste sfaturi de retete si alimente pe care sa le consum.
Si daca as manca ce am spus mai sus, m-ar ajuta sa pun masa musculara?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ovazul, care se da in general la animale, ti se pare tie sanatos?
Ce ai zice de vitamine si minerale, luate din mancare sanatoasa cu multe legume?
lasa naibii cerealale si maanca sanatos: fructe proaspete, legume proaspete sau gatite cu proteina (carne de orice fel), ca asa te dezvolti sanatos si frumos.
Cerealele, laptele de vaca sau soia, nu sunt santoase si nici recomandate oamenilor. Nu mai pleca urechea la sfaturile prietenilor si a reclamelor!

| Claudiudfd explică (pentru Violleta2022):

Laptele de vaca nu este cel mai potrivit pentru organism, dar ce spui despre cereale este gresit!
Eu care nu mancam deloc mic dejun acasa (imi cumparam lucruri de la magazin), cred ca in orice caz e mai bine sa mananc terci de ovaz (100% ) cu fructe si miere, decat sa mananc chestiile de pe rafturile magazinelor pline de zahar.

| Claudiudfd explică (pentru Violleta2022):

Laptele de soia este bun deoarece in comparatie cu laptele de vaca are efect alcalin.

| Fierăstrău_Georgică_1995 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca nici cerealele nu mai sunt sanatoase...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fierăstrău_Georgică_1995):

Cerealele sunt sanatose pentru animale, nu oameni.
cerealele produc inflamatii in corp, incarcand stomacul cu fibra, te face pufos samd.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Fierăstrău_Georgică_1995):

Nu au fost niciodata prea sanatoase.

| Anomaly080 a răspuns:

Esti cam slab pentru inaltimea ta. Ar trebui sa mananci cat mai multa carne, oua, soia daca iti place si alte mancaruri cu calorii multe dar grasimi putine. Jay Cutler spune ca daca vrei sa cresti trebuie sa ai cam 7 mese pe zi si sa mananci cat mai mult dar trebuie sa te si antrenezi.

| stefan9930 a răspuns:

Probabil vrei sa te ingrasi, in cazul asta, ar trebui sa mananci multa carne, fructe, legume etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru stefan9930):

De ce sa se ingrase cand poate sa creasca in masa musculara?

Si marind masa musculara cantarul poate sa arate si 20-30 kg in plus FARA sa te ingrasi.