|

De la cati ani poti face sala dar fara sa ai probleme in crestere.Adica eu am 13 ani si am 1, 76 m si o greutate de 75 kg.Pot face sala? big grin

4 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Cum a zis Johnny, poti face sala, mai ales ca tu la inaltimea aia pentru 13 ani e mult.Deci esti destul de dezvoltat. Faza e sa nu ridici greutati mari, deci ridica greutati moderate, altfel cum a zis Johnny o sa ai probleme cu ligamentele, inchieieturile si etc. De exemplu am pus si eu o intrebare de genu' zilele astea.Eu am 12 ani, 1, 55-1, 60 si 55 kg.Fac sala de 3 saptamani dar in astea 3 saptamani, faceam 1 zi toata partea din fata si 1 zi toata partea din spate.Cu greutatea maxima pe care o puteam ridica, si nu e deloc bine, acum merg doar 3 zile pe saptamana.Marti, Joi si Sambata.Marti fac piept si biceps, joi fac spate si triceps iar Sambata fac picioare si abdomen cu putin cardio, pe banda/bicicleta etc. Iti recomand sa faci si tu la fel, mergi 3-4-5 zile pe saptamana la sala, si in fiecare zi faci cate o parte a corpului.Cu greutatea medie, nu cea maxima ( de exemplu tu poti ridica pe piept 15 kg maxim, fa cu 10 sau cu 7, 5 ca sa nu te fortezi pentru ca la varsta ta nu e bine ).Nu fa genoflexiuni cu haltera pe gat pentru ca iti pune presiune pe coloana si nu mai cresti, nu fa exercitii pentru umeri pentru ca o sa ti se dezvolte muschii umerilor si nu o sa te lase sa mai cresti.Nu fa pe presa ( aia unde te pui pe spate si impingi cu picioarele ) pentru ca iti afecteza cumva picioarele si nu le lasa sa se dezvolte bine.In rest poti sa faci ce vrei tu doar ca nu cu greutatea maxima care o poti ridica tu, cu cea medie, nici chiar cea mai mica. Eventual vorbeste cu antrenorul sa iti poata face tie un program special pentru varsta ta si sa iti arate aparatele pentru fiecare parte a corpului.Sau vezi ce-ti zice, daca e bine sa faci sau sa mai astepti.Eu la 12 ani am 1, 60 si continui sala, chiar daca in 3 saptamani am facut presa si din astea care nu te lasa sa te dezvolti bine, am terminat cu ele, fac cu greutati medii si respect programul si o sa imi fie bine, sa stii.Incearca sa ai o alimentatie sanatoasa, sa mananci fructe/legume dar foarte important...2006 - 2201 + Vezi răspunsul întreg

3 răspunsuri:
| a răspuns:

Jur ca daca mai vad copii tembeli care cred ca sala opreste cresterea tampesc. problemele ce pot aparea cu greutati mari si legat de masa musculara la varsta aia sunt pe alte ramuri anatomice. de crescut vei creste, dar ligamentele, incheieturile vor suporta paguba prostiei tale. asta + ca nu ai testosteron destul sa cresti. si faci sala si nu cresti si dai vina pe orice iti iese in cale.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru JohnnyBi):

Eu m-am referit ca daca ma apuc de sala imi poate afecta cresterea in sensul de a mi se deforma oasele sau ceva. ( asa am auzit) Ms pentru raspuns

Răspunde Răspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru ReneGade):

Daca faci exercitiile corect nu iti faci probleme. cu 1 exceptie. greutati mari. corpul la varsta ta nu este pregatit sa ridice greutati, cum nici hormonal nu e pregatit sa creasca in masa musculara.
deci: iti va afecta cresterea, intr-un sens sau altul. asta tine de la persoana la persoana

Răspunde Răspunde Raportează Evaluează