| UserAnonim98 a întrebat:

>- De o luna m-am apucat de tras la fiare acasa. As vrea si eu daca se poate un Program de Antrenament.
Vreau sa lucrez cate 2 grupe de muschi pe zi, si as vrea sa stiu cum sa combin grupele (deltoid,trapez,biceps,triceps,gambe,coapse,antebrat,abd omen,piept, spate). Adica luni sa fac biceps+triceps, iar marti, miercuri, joi, vineri, sambata, duminica ce sa bag? (as vrea sa lucrez 7/7 zile, cu pauze de 3-4 zile intre antrenamentul aceleiasi grupe; iar piept, biceps, triceps, abdomen sa am 2 antrenamente pe saptaman, pentru restul de grupe cate 1 pe saptamana.

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Ca sa te mai orientezi... http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html "fura" exercitiile si adapteaza-le situatiei tale.
Principiile antrenamentului raman aceleasi. (Grupe, exercirii, serii si repetari)

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce fiare ai acasa mai exact?

| UserAnonim98 explică (pentru Cosmin86):

Gantere de 3 feluri (fixe, de cauciuc, si gantere de pui tu greutatile+discuri greutate de 0.5kg/1kg/5kg), Haltera Bara Lunga+greutati, masa de forta, masa abdomene

| Cosmin86 a răspuns (pentru UserAnonim98):

Da, nu poti face mare lucru

fa intr-o zi piept ( diferite tipuri de flotari )

intr-o zi brate ( cu haltera si gantera )

intr-o zi abdomen

si fa rost de o bara sa faci tractiuni

si genuflexiuni cu ganterele in maini + fandari cu ganterele in maini ( ziua de picioare )

| UserAnonim98 explică (pentru Cosmin86):

Se vede ca nu te prea te pricepi... sunt destule exercitii care le pot face cu gantera/haltera pentru deltoid, piept, biceps, etc... :P

http://www.google.ro/......http?/url
... si mai sunt multe (astea sunt doar pentru triceps :) )
Eu voiam sa stiu doar ce grupe sa combin. Exemplu: biceps+triceps, piept+abdomen

| Cosmin86 a răspuns (pentru UserAnonim98):

Da, se vede ca nu prea ma pricep, de-aia la 88 kg pot face tractiuni cu 30 kg legate de mine...

stiu ca sunt, dar sunt exercitii DE IZOLARE ( majoritatea ), nu se compara cu exercitiile de baza, multiarticulare, care stimuleaza puternic productia de TESTOSTERON

p.s. : din ce-ai dat tu, doar cateva sunt cu gantera, verifica si tu link-urile inainte sa le dai

Axeaza-te pe exercitii de baza, NU de izolare.

Exercitii de baza cu gantera poti face ramat, mersul fermierului, presa arnold ( sau alte forme de impins pentru umeri ) si probabil inca 1 sau 2 daca mai sunt.