| anonim_4396 a întrebat:

De unde vine denumirea de "Diavolul Milanez" a clubului AC Milan?

5 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Denumirea de "Diavolul Milanez" vine de la culoarea rosie, care alaturi de negru este culoarea-simbol a clubului.Un alt exemplu este Manchester United, careia i se spune "Diavolii Rosii", tot din cauza culorilor clubului.

| Frewwd a răspuns:

E o porecla a clubului care se trage de la culorile emblemei.
Asa cum Manchester United are porecla de "RedDevils", Liverpool porecla de "Cormorani" asa si MilanAC.
E doar o porecla pur si simplu.
ForzaMilan!

| anonim_4396 explică (pentru Frewwd):

Pe stema clubului Manchester United exista un diavol desenat. La fel si in cazul FC Liverpool, are desenat un cormoran. Si exemplele pot continua : FC Arsenal, are un tun desenat ca sigla.

Insa la Milan, inteleg ca Rosu si Negru sunt culorile clubului, dar crucea rosie pe fundal alb, este de fapt steagul orasului Milano. Deci, de unde legatura cu "Diavolii"?

| Frewwd a răspuns (pentru anonim_4396):

E porecla dat de fani.

| Sergiu20CmRecords a răspuns:

De la culorile clubului.