| 0RASPUNS0 a întrebat:

De ce sacul de box se înfășoară cu bandă adezivă?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se infasoara in acele zone unde este lovit cel mai des de mii de ori pe zi, este normal sa cedeze in acele zone.
De obicei e zona de mijloc a sacului, pentru ca acolo se dau directele.
La sacul folosit pentru kickbox poate fi "bandajata" si partea de sus (nu am idee) pentru ca acolo se poate lovi cu piciorul in toate zonele, de la low kick la high kick.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca sunt facute din materiale ieftine si slabe.
Daca un sac de box se face din imitatie de piele (piele ecologica), atunci se va rupe repede, ca si incaltamintele din acelasi materiale.
In asemenea cazuri, banda adeziva estei mai rezistent si mai tare.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Te contrazic oarecum, si imitatiile astea de piele sunt pe anumite categorii, daca se foloseste o imitatie de piele de buna calitate ea va fi mai rezistenta in timp chiar decat pielea, mult mai rezistenta.

Stiu asta din domeniul auto acolo unde contrar la ce crede lumea masinile sub 100.000 de euro au piele doar partial iar zonele unde crede lumea ca ai piele "full" sunt acoperite cu imitatie de piele rezistenta, de ce? pentru ca rezista mult mai mult decat pielea originala

Chiar si masinile foarte scumpe vin cu combo-ul format din piele+imitatie de piele, daca masinile ar avea pe volan de exemplu piele originala atunci s-ar duce naibii in cateva luni de zilewinking

| Brizbriz a răspuns:

Banda adeziva e ieftina si mareste SERIOS rezistenta sacului
iar cand se rupe, poti foarte usor sa o scoti si sa pui alta

si nu conteaza cat de scump sau bine e facut sacul, daca e intr-o sala de box si, 16 ore pe zi cineva da cu pumnii in el, mai devreme sau mai tarziu se va rupe, ori banda adeziva ii va mari durata de viata chiar de zeci de ori, la un pret derizoriu, fata de pretul unui sac de box

| oglindasultanului a răspuns:

Ca sa nu iti treaca mana prin el, sa nu explodeze de la pumnii tai.

| denisTiky a răspuns:

Ca sa nu crape de la atatea lovituri.

| 0RASPUNS0 explică (pentru denisTiky):

Tavanu sau sacu

| denisTiky a răspuns (pentru 0RASPUNS0):

Tinand cont ca ai intrebat de ce se pune banda pe sacul de box, eu ma refeream la sac ca sa nu crape, neavand nici o legatura cu tavanul. Dar totusi daca si la tavan incep sa se produca crepaturi atunci sunt 2 variante: fie trebuie sa fugi cat mai repede din cladirea respectiva pana nu pica pe tine, fie dai tu prea tare si ar trebui sa o lasi mai moale.