| xbugs a întrebat:

Deci, eu fac acasa un antrenament. Cand ar fi recomandat sa il fac? Orele le incep la 13 si termin pe la 19-20. Cand sa fac antrenamentu dimineata sau seara?

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna, de preferat dimineata, corpul dimineata se trezeste, seara vrea sa dorma, iar daca faci atrnamente seara, o sa dispara nevoia de somn si o sa te alegi cu o noapte alba.

| StefanKogut a răspuns:

Intotdeauna dimineata, cat mai devreme cu putinta. Desi pare contraintuitiv, efortul fizic iti produce disponibilitate energetica, adica te trezeste nu te adoarme, un antrenament facut seara iti va crea probleme de somn.

| Cosmin86 a răspuns (pentru StefanKogut):

Depinde, daca e antrenament de forta/masa musculara e stupid sa-l faca dimineata.

| xbugs explică:

Pai antrenamentu meu e cum a zis cosmin, pentru masa musculara si dureaza cel putin o ora jumate...

| Cosmin86 a răspuns (pentru xbugs):

Ok, pe rand.

1. Antrenamentul trebuie sa dureze MAXIM 1 ora, dupa 1 ora deja mai mult distrugi decat construiesti.

Muschii si forta se construiesc cu exercitii PUTINE si GRELE ( maxim 8 repetari, poti peste, maresti greutatea ) si DOAR exercitii de baza : flotari la paralele, tractiuni la bara, indreptari cu haltera, presa militara, genuflexiuni cu haltera pe umeri, ramat cu gantera, etc.

2. Il faci dupa ce ai mancat cel putin 1-2 mese bogate in PROTEINE si carbohidrati. Deci la pranz sau seara mai bine, in niciun caz dimineata.

| Cimpean_Andrei_1995_6rzH a răspuns:

Clar dimineata!
In primul rand iti faci exercitile de dimineata!
Si al doi-lea e ca vei fi mult mai vioi pe timpul zilei laughing)