| AdelinaC a întrebat:

Dupa cat timp incepe sa se cunoasca masa musculara daca faci exercitii regulat, asa cum trebuie?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Rezultatele se cunosc dupa 3-4 luni si asta in conditiile in care lucrezi serios, zilnic, pana transpiri, de curg apele dupa tine.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Masa musculara se cunoaste chiar si inainte de nastere, pana la descompunerea dupa moarte.

| Catrice a răspuns:

Minim un an.

| Sn4k3 a răspuns:

In mare masura tine de alimentatie. Cum nu suntem toti la fel si sunt multe lucruri de luat in calcul, n-avem de unde sa stim cat ti-ar lua.

| AdelinaC explică (pentru Sn4k3):

Stiu ca nu are nimeni de unde sa spuna cum va fi la mine, cand am postat eram curioasa intr-un fel cat a durat la restul ca sa imi fac o idee in mare avand in vedere ca de fel sunt slaba, nu prea am grasime

| Cosmin86 a răspuns (pentru AdelinaC):

Ce legatura are daca ai sau nu grasime?

| wildthing a răspuns:

Difera de la om la om. Unii vad rezultate relativ repede, altii trebuie sa lucreze mult mai mult pana se vede ceva. Avantajul celor din urma insa, este ca nu vor avea niciodata probleme cu stratul adipos; e acea categorie de oameni "uscati" care pot sa manance orice vor ei si cand vor ei si nu au probleme cu cantarul.

| Simpatic a răspuns (pentru wildthing):

Ai dreptate!

| Cosmin86 a răspuns (pentru wildthing):

Asta cu "poti sa mananci orice si oricat" e cea mai mare prostie.

Uite, exemplu simplu, mananca zilnic 8 burgeri + 17 portii de cartofi prajiti + 7 felii de pizza + ciocolata. Fa asta timp de 3 luni, sa vedem cum e cu "poti manca oricat".

| wildthing a răspuns (pentru Cosmin86):

Ectomorfii pot sa manance orice vor ei si cand vor ei; ei oricum nu vor vrea, pentru ca nu vor putea sa manance ceea ce ai scris tu acolo, pentru ca "nu intra". Eu sunt unul dintre aceia, eu pot sa mananc ce vreau eu oricand vreau eu, dar nu voi vrea niciodata sa mananc atat de mult, nu-mi cere corpul, mi se face rau daca insist (si sunt un om care face sport zilnic). Dar te asigur ca multi dintre prietenii mei de la sala ma invidiaza; pentru unii e sarbatoare cand isi pot permite sa manance o prajitura si imediat isi fac griji ca se ingrasa, pe cand eu nu am fost nevoit niciodata in viata mea sa ma abtin de la ceva ce am vrut sa mananc...si am mancat cat de mult am vrut.

| Cosmin86 a răspuns (pentru wildthing):

Ectomorfii NU ard "infinit" calorii, ard mai multe decat un om normal, dar acea limita poate fi depasita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai mai făcut exerciții in viața ta se vad rezultate făcând cam orice, in primele luni, rezultate cat de cat ok. Dar la un moment dat se poate sa plafonezi pentru că nu o sa știi anumite chestii pentru a trece de anumite bariere, fie din antrenament sau alimentație, sunt și oameni care au văzut rezultate vizibile și după 20 de ani de sala, pentru că și-au schimbat filozofia de antrenament. Dar în mare rezultatele vizibile se vad in primii ani de sala, după masă musculara se pune din ce in ce mai greu pe an ce trece, deci profita că ești la inceput, daca ești pentru că acum o sa ai cele mai vizibile rezultate, mai târziu o sa fie nesemnificative.

| Nume6 a răspuns:

O lună dacă faci zilnic de două ori pe zi seara și dimineaţa câte 30 de minute sau o oră.

| aimullah123 a răspuns (pentru Nume6):

Nu ai ce sa cauti ca incepator de doua ori pe zi la sala.

| Nume6 a răspuns (pentru aimullah123):

Acasă

| aimullah123 a răspuns (pentru Nume6):

?

| Nume6 a răspuns (pentru aimullah123):

Le face exerciţiile și acasă

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nume6):

1. muschi acasa = aberatie de copil mic
2. dimineata esti in stare CATABOLICA, deci e cel mai PROST moment pentru a lucra muschii (poti face cardio in schimb)
3. muschii se dezvolta in zilele de pauza, doar incepatorii fac "zilnic".

In sportul asta mai des= mai prost! Un muschi are nevoie de 48-72 de ore sa se refaca.

Si inca ceva, muschii NU se fac cu exercitii, ci cu exercitii+mancare (chiar si 3-4 fripturi pe zi).