| buldog123456 a întrebat:

Dupa o ruptura musculara cat dureaza perioada de recuperare?

Răspuns Câştigător
| LimonadaBaa a răspuns:

Ruptura masculara partiala necesita pauza intre 3 si 6 saptamani si ruptura musculara totala neceista pauza de aprox 3 luni.

| JohnnyBi a răspuns (pentru LimonadaBaa):

Jura-te. ce intelegi tu prin recuperare? nu de alta, dar eu am avut nevoie de 3 luni de orteza imobilizatoare dupa operatie si inca 6 luni de fizio si balneo terapii. si asta doar la ligamente, unde e mai usor.
oase, ligamente, muschi rupte/fisurate/fracturi dureaza muuuuuulte luni pentru o recuperare cat de cat ok. +diferite tipuri de proceduri medicale

| LimonadaBaa a răspuns (pentru JohnnyBi):

Hopa prietene, nu eu zic asta, ci medicii specializati in asa ceva.Pai ruptura de ligamente necesita 6-7 luni de recuperare.

| JohnnyBi a răspuns (pentru LimonadaBaa):

In 3 saptamani nu rezolvi nimic. medicii tai nu cred ca se refera la ce zici tu. orice tine de corp, fie daune, masa musculara, reparatii, modificari de orice fel ia luni sau ani pentru rezultate. si multe din reparatii nu revin 100% niciodata. asta e. reparat nu e nou, nu e nou e un chin. trist

| LimonadaBaa a răspuns (pentru JohnnyBi):

Hai sa-ti dau un exemplu:Messi a avut ruptura de biceps femural si a lipsit 2 luni despre ce vorbesti tu.

| JohnnyBi a răspuns (pentru LimonadaBaa):

Si ai tu doctorul ala? procedurile lui medicale? stii ce fel de ruptura? vorbim de un ac intr-o mare de fan pe discutia asta. intre recuperare sa poti juca si una completa e o diferenta

6 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.

Pai cam 1 luna si ceva dupa care iti vei reveni la normal.