| Aborted a întrebat:

Dupa sala e recomandat sa consumi 60 g carbo pentru a reface rezervele de energie ( glicogenul ) si dupa sa bei shakeul de 30gpro. Caci daca nu mananci si carbo atunci proteina e folosita pentru a reface energia ci nu pentru a intra in muschi. ( sunt in perioada de definire)
Eu dupa sala mananc 2 banane.
Dar intrebarea me este : banana are carbo cu absorbtie lenta iar shakeul proteina cu absorbtie rapida. Atunci pana se absoarbe banana energia nu o sa fie refacuta de la proteina? si astfel ar fi acelasi lucru?

6 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Ce ai scris tu n-are legatura cu indicele glicemic

| greyhound a răspuns:

Usurel nebunule, era o atentionare, ca in timp ce omu' era ingrijorat de absorbtia carbohidratilor din banane, tu dadeai un copy-paste la o eticheta de produs (pe deasupra mai si recunosti asta cu naturalete dar tot in directia ta o tii)

| greyhound a răspuns:

Ma, eu zic sa faci pauza de la sala daca tot esti in perioada de definire (e foarte greu ce incerci tu sa faci), iti faci o dieta propriu-zisa si n-o sa mai ai treaba cu bananele si ce se asimileaza mai repede.
Bagi cardio cat cuprinde (vorba vine) si dupa 1 luna sau cat iti ia sa slabesti cat vrei, mai stai 1 saptamana, doua sa restabilesti metabolismul si apoi te bagi iar la sala.
Asa se face treaba, asa fac toti culturistii, masa si apoi definire si nu concomitent

| Aborted explică (pentru greyhound):

Merge si sala si definire.
Dupa o luna de cardio se vad rezultatele foarte bine, chiar daca am facut si sala in acelasi timp.

| Aborted explică:

A da, voiam sa mai spuin daca e mai ok sa mananc ciocolata duoa sala pentru a reface energia si proteina sa fie folosita doar pentru muschi.

| spintEE a răspuns:

Mananca o lingurita sau doua de miere dupa sala, si gata.