| AnonimRD a întrebat:

Dupa voi, intr-o lupta conteaza mai mult forta sau tactica?

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Tehnica...

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Tactica. Poti sa ai forta cu carul, un tactician bun, chiar slab fiind, iti va dibui punctul slab si te va lovi chiar acolo, asa ca pe degeaba ai multa forta

| Evolution a răspuns:

Ambele laughing depinde foarte mult de situatie, daca nu te astepti la o lovitura si ala este dublu cat tine, s-ar putea sa nu te mai ridici indiferent cate lupte sau experienta ai tu laughing

| sierra1 a răspuns:

Ai o tactică desăvârșită și o forță nulă. Adversarul e un idiot din punctul de vedre al strategiei dar e forțos.

Cine bate?

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Nu poti avea forta nula. Ar insemna sa nu mai existi. Dar cu o tactica serioasa, minumul de forta ce il ai il poti exploata la maxim, si pe punctul cel mai slab al adversarului, deci pe minimul lui de forta, sau in momentul in care el nu are forta (cand dai cu pumnul, retragerea lui pentru o noua lovitura presupune un punct mort al fortei, punct in care poti fi atacat daca nu stii sa te aperi).

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Așa am îmvățat și eu la istorie că Micrea cel bătrân, cu o mână de oameni a bătut turcii la Rovine de le-a sunat apa în cap.

Dar până la urmă pierde tronul.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Tehinca si dupa forta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ambele, in egala masura; acceptand categoria egala a partenerilor. Daca-i pe maidan: hotia si smecheria sigur-sigur invinge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteazã tactica atunci când lovesti, si forta in picioare mai mult lupatorii de MMA stiu asta forta nu vine din lovitura, e mai mult chiar din picior, si din tot corpul.
Iar ce conteazã si mai mult e apararea, degeaba esti bun tot se poate sa iti iei un croseu Barbie de te ameteste si esti jos, aceea majoritatea realerilor si mma lucreaza foarte mult gâtul.
Deci conteaza in primul rând tehnica, dar daca gasesti pe unu care are tehnica ta, dar are mai multa forta. Dupã parerea ta care crezi cã o sa castige.
Asta e luptatorul meu preferat https://youtu.be/7BkWrx1e_-A
Desi nu fac vreun sport anume in lupte ii iau abordarile in fortã.

| BlueDark a răspuns:

Degeaba ai forta, daca esti prost gramada...Te invinetesti singur laughing

Degeaba ai tactica, daca iti atarna pielea pe os.Gandesti repede si te misti incet...Te trezesti lipit de asfalt inainte sa inceapa lupta laughing

Asta e valabil pentru luptele corp la corp, cele fizice... Daca vorbim despre confruntarile psihologice, dintre un culturist si un om de stiinta...Stii tu cine va castiga.

| cristi202 a răspuns (pentru BlueDark):

Depinde de cita scoala are culturistul... happy

| BlueDark a răspuns (pentru cristi202):

Poate sa faca toate facultatile-tot mai bun e tipul cu stiinta.

| cristi202 a răspuns (pentru BlueDark):

Pai daca face toate facultatile, nu e si el ca tipul cu stiinta, un om de stiinta? happy

| BlueDark a răspuns (pentru cristi202):

Si muschi cand mai face?winking

| cristi202 a răspuns (pentru BlueDark):

Are timp. In loc sa se distreze, intre sesiuni sau in vacante, el trage la sala.winking

| BlueDark a răspuns (pentru cristi202):

Nu iese culturist.N-are cum.

| cristi202 a răspuns (pentru BlueDark):

De ce? Pentru tine e o incompatibilitate intre a avea stiinta, a avea minte, si a avea muschi?

| BlueDark a răspuns (pentru cristi202):

Eu am cate un pic din fiecare si mi-e bine asa

| cristi202 a răspuns (pentru BlueDark):

Pai e bine sa ai din fiecare, macar un pic acolo. Ca si una e buna, si cealalta.

| BlueDark a răspuns (pentru cristi202):

Ce interesant a evoluat discutia asta laughing

| cristi202 a răspuns (pentru BlueDark):

happy

| IoanaRoman09 a răspuns:

Depinde...dar sa zicem ca pentru mine conteaza ambele, mai mult tactica sincer

| AlexDarius3 a răspuns:

Ambele.

| dabija12 a răspuns:

Cred ca invingatorul are din amundoua. Ce vedem in confruntarile sportive sunt indivizi cu procente diferite de forta si tactica. Si cred ca cel mai important e sa-ti cunosti limitele fizice si sa folosesti o tactica care sa le utilizeze la maxim.