| randy93333 a întrebat:

E adevarat ca in primii 5 ani poti creste maxim in masa musculara 18-22 kg natural? Am vazut formula lui Lyle McDonald:
"Lyle zice că în funcție de vârstă, greutatea de la care pornești, hormoni, genetică, etc. numerele pot varia puțin, dar limita de 18-22.5 kg în primii 5 ani rămâne aceeași. De acolo, creșterile musculare pentru atleții naturali sunt de ordinul gramelor." E adevarat asta?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu poti generaliza asta pentru toti, formula aia a fost dovedita cumva stiintific?, eu unu nu am auzit de asa ceva, se stie faptul ca la inceput creste masa musculara daca o pui la lucru apoi se adapteaza si o pastrezi, culturisti ei de cand s-au nascut au avut masa musculara mare in comparatie cu majoritatea, o anumita gena controleaza cresterea masei musculare

| randy93333 explică (pentru RAY):

Nu-i adevarat, patronul salii unde ma duc eu a facut culturism de performanta dar cand era mic, adica pe la 15-16 ani era foarte slab, am vazut si poze

| RAY a răspuns (pentru randy93333):

Si acum cum e?

| randy93333 explică (pentru RAY):

Are 54 ani parca, e imens mai ales la picioare

| RAY a răspuns (pentru randy93333):

Nu ma mir dupa atatia anii de culturism plus ca jumatate din masa musclara e la picioare si eu dupa multe genoflexiuni cu 2 gantere, alergare, fotbal, ridicam greutati cu picioarele

| siriusblack98 a răspuns:

In mare parte este adevarat.De ce zic in mare parte? Pentru ca nu toti au gene favorabile dezvoltarii masei musculare indiferent cat s-ar antrena si manca (natural, fara steroizi), de aceea variaza de la persoana la persoana. Dupa 5 ani de antrenament INTELIGENT nu ce fac multi de capul lor pe la sala sau acasa, o sa cresti in masa pana la o anumita varsta intre 500 si 800 grame pe an.Strict parerea mea:daca nu vrei sa concurezi la bodybuilding, antreneaza-te inteligent timp de 3 ani de zile iar apoi treci pe tonifiere o perioada, dupa care numai antrenament de intretinere.La antrenamentul de intretinere nu vei mai creste absolut deloc in masa dar iti vei pastra forma pentru multi ani.

| peperonies a răspuns:

Cam asa este da. 5kg pe an in primii 5 ani suna rezonabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este un calcul binisor eu sm crescut de la 68kg la 81kg, cu o fluctuatie de 12-18% bodyfat in 3 ani dar nu tine neaparat de timp trebuie sa si sti ce faci. Dacã stagnezi degeaba, este pur adevar cu cat ai o experientã mai mare cu atat o sa pui masã muscularã si forta mai greu, de când am descoperit partialele, max effort, volumul german, nucleus overload, transcendent training am explodat in masã muscularã la toate grupele, vezi pe YouTube Nether Beast underground muscle este cel mai masiv natural care l-am vazut.

Acesta este un calcul mai precis de potentialul natural maxim, deoarece contine si structure oaselor:http://www.weightrainer.net/bodypred.html

| Kerre a răspuns:

Primul an de antrenament este fara indoiala cel in care vei avea cele mai mari castiguri. Daca faci totul bine, ai putea pune pe tine 10-15 kg de masa musculara fara grasime. Daca faci masuratorile corect si nu iei in considerare grasimea, 15 kg e chiar mult dar e posibil pentru unii tipi mai dotati genetic. Dupa primul an, castigurile incep sa scada vertiginos aproape injumatatindu-se de la un an la altul. Din nou, daca faci totul cat mai bine. Totul aici joaca genetica cat de mult si de repede poti pune muschi pe tine.