| qieiqpalz a întrebat:

E bine sa mananc mai multa proteina dupa sala nu?(nu supliment, mancare)

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cartofi, orez, paste. Astea au si calorii si carbohidrati si merg foarte bine langa un piept de pui.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este chiar indicat ca dupa sala, sa vii acasa si sa manaci o friptura de carne adevarata si o salata de cruditati, sau o garnitura de vegetale (exclusiv: mazare, fasole, cartofi).

| Cosmin86 a răspuns:

Proteina + carbohidrati. Fara carbohidrati, o masa parte din proteine vor fi folosite pentru refacerea glicogenului: pe scurt, vor fi irosite.

| Yukidaruma a răspuns:

Din cate stiu, este chiar recomandat daca doresti sa cresti in masa musculara. Dupa un antrenament intens, corpul trebuie sa-si recapete energia iar o masa bogata in protenie este ce are nevoie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Yukidaruma):

Cu proteine vrei sa-si recapete energia? adica sa irosesti proteinele pentru energie?

| qieiqpalz explică (pentru Cosmin86):

Eu mananc spanac cu omleta din 2 oua intregi si 2 albusuri dupa antrenament si incerc tot timpul sa manac legume si porteina..eu nu mananc doar carne de pui si peste si uneori nu ma alsa buzunaru sa iau. apropo imi poti spune ceva mancare cu mai multe calorii? ca asta pe care le consum au putine calorii.

| Yukidaruma a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma refer la proteina din alimente (carne, iaurt, oua, legume, etc). Nu lucrez in domeniu dar am avut ocazia sa ma consult cu multi nutritionisti sau antrenori si majoritatea mi-au spus ca dupa antrenament este nevoie de o masa bogata in proteine, recomandarea lor a fost adesea un piept de pui la gratar cu o salata sanatoasa. El nu a mentionat totusi care este scopul pentru care merge la sala. Ai mentionat mai sus de proteina plus carbohidrati, combinatie care da, este buna pentru cresterea in masa musculara dar nu si pentru cei ce vor sa slabeasca. Slabitul si cresterea in masa musculara prezinta diferente destul de mari in ceea ce privesc combinatiile alimentare. Imi cer eu scuze pentru raspunsul usor eronat datorita necunoasterii situatiei celui in cauza. Eu, inconstient, m-am gandit la pierderea in greutate.
Seara frumoasa!

| qieiqpalz explică (pentru Yukidaruma):

La slabit ma refer si eu

| Cosmin86 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Cartofi, orez, paste. Astea au si calorii si carbohidrati si merg foarte bine langa un piept de pui.

| ionut9908 a răspuns:

E bine, de ce nu. Dar mănâncă şi in timpul zilei, nu doar după masă. Trebuie să consumi în jur de 1, 5-2 g/kg.