| Constantin_Alexandru_1992 a întrebat:

E ceva daca am pierdut putin din forta in perioada de slabire? De ex faceam impins cu ganterele la piept 32 kg si acu fac 25... mi-e frica sa nu pierd toata forta. Ce imi recomandati?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un principiu din fizica rastalmacit (de mine evident) spune ca forta este direct proportionala cu masa si este oarecum adevarata si la sala...dar nu 100%.
De exemplu o lovitura are o balena si alta un rechin...deci masa e importanta.
Faptul ca ai pierdut masa musculara o adevereste, nu ai cum sa pierzi toata FORTA tinere cavalere Jedi! Eu la aproape 90 de kg numai am rezultate la impins si nici la alte aparate cum aveam cand aveam 82 de kg...la mine este inversul pricipiului se pare, dar eu stiu ca la mine este de la articulatiile care-s mai rigide, de la faptul ca m-am si ingrasat etc
Antreneaza-te in continuare si o sa ai rezultate...
Forta fie cu tine!

| RAY a răspuns:

Hai sa vedem ce spune stiinta, sau luat doua grupuri
unul consuma 500 de cal altul 1200 de cal, timp de 6 luni, dupa cele 6 luni sa constat, grupul cu 500 de cal au pierdut mai multa masa musculara iar cu 1200 de cal mai putin, dar, atentie cand sa masurat gligocenul din masa musculara nu era mare diferenta, practic diferenta era faptul ca zaharul din masa musculara era mai scazuta nu ca masa musculara s-a pierdut atat de mult, in concluzie este bine sa consumam proteine macar 40%, sa consumam fructe, legume sa pastram zaharul ala din masa musculara ( nu e zahar, eu asa ma exprim sa intelegi tu )
sa facem negative, eu am facut un experiment pe mine, am mai multa forta de cand fac negative
o ridic rapid apoi 6 secunde jos, multa apa desigur, tu baga multa negative, si fa genoflexiuni cu greutati

| ywar a răspuns:

Educa-ti mintea, nu neaparat muschii. E bine si cu sportul.
Mintea, spiritul nu-si pierd peste timp "forta".

| AnastasiaK a răspuns (pentru ywar):

N-ai auzit de bolile sistemului nervos, nu?

| HadesSs a răspuns:

E ceva normal toti patim asta nu ai cum sa ai aceiasi forta, dar mai poti castiga forta prin serii descrescatoare, de exemplu daca impingeai cu 32, dupa ce te-ai incalzit incepi cu ganterele de 35 kg 6-8 repetari.

| Anonim53220 a răspuns:

Grasimea ajuta muschiul, e normal sa pierzi din forta, pana la urma conteaza sa arati bani mai mult decat forta, sa fim seriosi, cat de des iti folosesti tu forta la potential destul de mare in afara de sala?

| collapse2001 a răspuns:

Ai un deficit caloric prea mare. Mai intai fa-ti mentenanta calorica, vezi cate calorii iti trebuie ca sa ramai la aceeasi greutate impreuna cu antremanetul pe care il faci. Dupa aceea, fa un deficit DOAR de 2-300cl. Si la bulking la fel, suplimentul caloric nu trebuie sa fie foarte mare deoarece pui prea mult strat adipos. Multa bafta. Este mare diferenta de greutate, eu in perioada de cut nu scadeam deloc in prima luna, iar in a doua scadeam din repetari.

| RaduCPM a răspuns:

Nu mai ai nici o salvare... Daca s-a ajuns la 25 e grav de tot...verdict: ESTI MOALE DE TOT