| Alexandru32178 a întrebat:

E ok sa iau proteine de la 15 ani?
Mi-am comandat Proteine, BCAA 4:1:1, creatina si vreau sa stiu daca e ok sa le iau de la varsta asta laughing
Si daca da, cum le iau? Le pot combina?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. Acolo e vorba de exces, cine vorbea de exces? Asa orice in exces face rau, chiar si apa plata
2. Acolo nu e vorba de bodybuilding (sau sporturi de forta), unde ai nevoie de o cantitate dubla sau TRIPLA fata de un om normal. Acolo e vorba de oameni obisnuiti.

Ce spun ei cu 0.8 grame/kg-corp este pentru oameni obisnuiti. Pentru sportivi e nevoie de 1.5 - 2 grame /kg-corp.

De asemenea tot ei zic ca NU sunt siguri ca persoanele cu probleme din studiu au fost din cauza proteinelor, ci mai degraba a sursei proteice (carne rosie, etc.).

" but that doesn't mean the protein actually caused the condition"

"for the average person (who is not an elite athlete or heavily involved in body building) it's probably best to avoid more than 2 gm/kg"

Eu asta recoamndam la un sportiv, 2 gr pe kg-corp, ceea ce ei recomanda la un om normal.

DECI, daca ei recomanda CA MINE, care e problema?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Să ne anunți când ajungi la spital.

| Cosmin86 a răspuns (pentru doctorandus):

De ce sa ajunga la spital de la niste suplimente amarate, care conteaza 10%?

| Alexandru32178 explică (pentru doctorandus):

Nu am dc sa ajung la spital. Sunt proteine, le iei si din alimentatie

| doctorandus a răspuns (pentru Alexandru32178):

Daca faci exces de proteine, cedeaza rinichii. Ma rog, nu e chiar obligatoriu, dar daca ai probleme cu rinichii si nu stii asta, ai nimerit-o.

| Alexandru32178 explică (pentru doctorandus):

Nu am probleme cu rinichii sau altceva laughing)

| Cosmin86 a răspuns (pentru doctorandus):

1. Acolo e vorba de exces, cine vorbea de exces? Asa orice in exces face rau, chiar si apa plata
2. Acolo nu e vorba de bodybuilding (sau sporturi de forta), unde ai nevoie de o cantitate dubla sau TRIPLA fata de un om normal. Acolo e vorba de oameni obisnuiti.

Ce spun ei cu 0.8 grame/kg-corp este pentru oameni obisnuiti. Pentru sportivi e nevoie de 1.5 - 2 grame /kg-corp.

De asemenea tot ei zic ca NU sunt siguri ca persoanele cu probleme din studiu au fost din cauza proteinelor, ci mai degraba a sursei proteice (carne rosie, etc.).

" but that doesn't mean the protein actually caused the condition"

"for the average person (who is not an elite athlete or heavily involved in body building) it's probably best to avoid more than 2 gm/kg"

Eu asta recoamndam la un sportiv, 2 gr pe kg-corp, ceea ce ei recomanda la un om normal.

DECI, daca ei recomanda CA MINE, care e problema?

| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand: cate fripturi mananci pe zi?

Ti-ai calculat cate proteine iei din alimentatie? Altfel CUM stii cat sa folosesti suplimente?

| Alexandru32178 explică (pentru Cosmin86):

Nu folosesc inca suplimentele, merg la sala catva timp si dupa o sa incep sa iau. Si nu am calculat cate proteine iau din alimentatie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandru32178):

Pai daca nu ai calculat cate proteine iei din alimentatie, CUM stii cat sa iei din suplimente?

De cate grame de proteine ai nevoie zilnic, ai idee?

| AnastasiaK a răspuns:

Are you stupid? Intai le cumperi si abia dupa te interesezi daca poti sa le iei? Poti sa le iei, stai linistit, dar n-o sa te ajute deloc ca nu stii la ce folosesc.

| Alexandru32178 explică (pentru AnastasiaK):

M-am interesat si inainte sa le comand, dar nu sunt sigur :]]
Stiu la ce folosesc, nu le-am luat fara sa stiu absolut nimic despre ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu e ok si nu ai nevoie.