| Losnams a întrebat:

Este adevarat ca daca ma apuc de sala (de forte), pe langa masa musculara, pot si slabi (pentru ca am cateva kg in plus cam 3-4kg), asta, bineînțeles, daca fac ceva calumea.

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, doar nu pui muschi peste grasime. Dai jos ce-i rau

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este. Nu pui muschi peste grasime, iti dezvolti tesutul muscular SUB cel adipos.

| Losnams explică (pentru aXy99):

Pai cu burtica ce sa fac? Ca tare m-am saturat sa o vad, imi vine sa o smulg de nervi cateodata

| Chitaristul26 a răspuns (pentru Losnams):

Exact cum a zis aXy. Dieta cu mai putine calorii decat ai manca de obicei + cardio. Inca o chestie care ajuta cu slabitul, fa cardio dimineata pe stomacul gol.

| Losnams explică (pentru Chitaristul26):

Cardio adica ce anume?

| aXy99 a răspuns (pentru Losnams):

Exercitii cardiovasculare. Alergi, inoti, jogging, sprinturi, antrenamente HIIT.

| aXy99 a răspuns (pentru Chitaristul26):

Nu prea are relevanta. Ba ca faci dimineata pe stomacul gol si teoretic arzi grasime (posibil si muschi), ori ca faci dupa ce mananci si arzi kcal luate din mancare, ca apoi organismul sa arda grasimea pentru activitatile zilnice tot acolo ajungi.

| Chitaristul26 a răspuns (pentru aXy99):

Eu am spus din ce stiu. Acum daca metoda merge sau nu, ramane de vazut pentru fiecare.

| aXy99 a răspuns (pentru Chitaristul26):

Este un mit. Nu este recomandat sa alergi dimineata pe stomacul gol.

| Losnams explică (pentru aXy99):

Alergatul pe banda e ok? Cam cati km pe banda ar trebui sa alerg ca sa fie bine?

| aXy99 a răspuns (pentru Losnams):

Depinde cat mananci, cat efort depui in ziua respectiva, de rata ta metabolica.

| Losnams explică (pentru aXy99):

Pai cam ce as putea manca? De exemplu dimineata? Poti sa imi faci te rog programul de masa pentru o zi? Stiu ca sunt cam stresant, dar e ultima intrebare

| aXy99 a răspuns (pentru Losnams):

Au fost 3, nu una. Eu dimineata mananc cereale (musli: ovaz, secara, fulgi de porumb cu fructe confiate: stafide, banane, caise etc.). Au 359 kcal si 9.3g proteine pe 100g + multi carbohidrati si vitamine care iti dau energie. Eu consum aproximativ 220g cereale si 500 ml lapte (de tara/casa cum iti place sa-i spui). E destul de mult, ai putea manca mai putin. Poti manca orice, nu neaparat cereale. Uneori mai iau 2 iaurtele zuzu stoarse (64kcal si 8g proteine pe 100g) care au 300g cu 2 pachete de biscuiti bellevita. In timpul zilei consum fructe, legume, carne (de regula pui sau peste), unt de arahide etc. Mananca ce iti place, important e sa fii in deficit caloric. Informeaza-te. Cauta pe internet informatii nutritionale, vezi cam cate kcal are ceea ce mananci zilnic, cantareste-ti mancarea, aproximeaz-o macar. Renunta la mancarurile bogate in kcal (dulciuri, fast-food, mancare prajita in ulei etc.) Daca nu slabesti poti reduce cantitatea. E buna banda, dar axeaza-te pe lucratul cu greutati, arzi mai multe kcal intr-un timp mai scurt, iar muschii dezvoltati consuma mai multe kcal, crescandu-ti metabolismul bazal. (ardere pasiva).

| Losnams explică (pentru aXy99):

Dimineata e bun si un iaurt slab cu cereale integrale?

| aXy99 a răspuns (pentru Losnams):

Da.

| Losnams explică (pentru aXy99):

Deci tu recomanzi exercițiile cu greutăți?

| aXy99 a răspuns (pentru Losnams):

Da. Nu zic sa eviti sa faci cardio, dar nu te axa pe asta.

| Losnams explică (pentru aXy99):

Faz e ca nu stiu ce as putea face la sala..ca sunt la inceput

| Alexadrianhdnwgehs a răspuns:

In primele luni de sala este posibil sa pui si masa musculara si sa slăbește
După un timp nu mai este posibil
Iti recomand sa faci antrenamente pentru slăbit si dupa sa incepi antrenamente pentru masa musculara
Succes

| Losnams explică (pentru Alexadrianhdnwgehs):

Antrenamente pentru slabit, de exemplu e bun alergatul pe banda de alergat?

| aXy99 a răspuns (pentru Losnams):

Dieta. Deficit caloric.