| Hoca_Raul_2000 a întrebat:

Este adevarat ca daca ma sprijin de o bara perpendicular, s-ar putea sa ma inalt?

18 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Da

| brokxy a răspuns:

Da dar trebuie in fiecare zi sa faci acel exercitiu cateva minute. 1-2 cat te tine laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Plato):

Sper ca ai raspuns la misto...

| Plato a răspuns (pentru Cosmin86):

?
Esti total dezinformat. E 100% posibil sa te inalti cu exercitii specifice. Atarnatul de bara e unul dintre ele.
Habar nu am pe ce te bazezi tu, dar eu ma bazez pe spusele unuia dintre cei mai mari experti in sport din România, pe care am avut ocazia sa-l cunosc personal.

Cum am zis, habar nu am pe ce te bazezi tu.
Nu exista dubiu, exercitiile de inaltare functioneaza 100%.

| JUNNKiE47 a răspuns:

NU te vei înălța odată ce ai depasit perioada de dezvoltare, anume 20-21 de ani in medie. Nu exista un studiu care să arate că te înalți, se considera ca unele de la coloana se întind, dar acest lucru este TOTAL FALS. Nu exista logica in acest lucru, acesta este geneticul tau, este imposibil de modificat, cauta pe Youtube, Angel Fitness are un videoclip bazat pe acest subiect!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Plato):

Inaltimea e determinata GENETIC.

Arata-mi un articol medical care sustine ca agatatul de bara chiar te inalta.

| Plato a răspuns (pentru Cosmin86):

E ridicol ce spui tu. Asta ar inseamna ca nici sala nu-ti dezvolta muschii, nu? Ca ai un genetic.

Ai un genetic, dar corpul se adapteaza. Daca ridici greutati, muschii vor creste, pentru ca se adapteaza la necesitati.
O sa-ti arat si articolul, dar nu acum. Nu stiu sa-l gasesc pe internet, dar voi vorbi cu omul acela, si-ti voi arata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Plato):

Una e sa-ti dezvolti muschii, alta e sa-ti "lungesti" oasele. La fel si cu muschii, NU se schimba forma lor, doar volumul. Lungimea muschilor ramane aceeasi, la fel si forma (de-aia unii culturisti au bicepsii ca niste mingi de fotbal si altii gen Arnold au varful bicepsului proeminent).

Astept articolul, niciunul dintre noi nu are studii in domeniu, asa ca asteptam parerea oficiala (nu pe un forum) a specialistilor.

| aXy99 a răspuns (pentru Plato):

Odata ce se inchid cartilajele de crestere, oasele NU se vor mai lungi, orice ai face. Nu mai dezinforma avand ca baze spusele nefondate ale unora.

| aXy99 a răspuns (pentru Plato):

Daca fac exercitii cu penisul, imi va creste? Daca mi-l atarn de o bara, se va lungi? Este exact aceeasi logica stupida cu atarnatul de o bara.

| Plato a răspuns (pentru aXy99):

Cresterea, la barbati, poate dura pana la 24 de ani.

| aXy99 a răspuns (pentru Plato):

La mine s-a oprit la 17, dar da, e posibil ca in alte cazuri sa cresti pana la 24.
Dar atarnatul de bara ca un cimpanzeu nu te va ajuta. Mancatul sanatos, odihna, sportul in general, da, dar si asa, nu te vei inalta mai mult decat iti e programat genetic. La fel si in cazul formei muschilor, lungimii penisului etc. Nu le poti schimba. Poate doar prin operatii cu grad mare de dificultate, foarte multe rescuri, iar rezultate finale mediocre. Nu vei ajunge de la 1, 7 la 2m, cum nu vei ajunge de la 10 cm la 20 dupa operatie laughing

| Plato a răspuns (pentru aXy99):

Nu, insa dupa 18 ani, cu ajutorul exercitiilor si regimului, mai poti creste linistit inca vreo 5cm.

| aXy99 a răspuns (pentru Plato):

Nu este adevarat. Cresti cat iti e scris. Poti sa cresti si 10 cm, poti sa nu mai cresti deloc.

| Plato a răspuns (pentru aXy99):

Nu are rost sa discutam.
Esti prost informat, habar nu ai despre ce vorbesti, te bazezi probabil pe chestii de pe net.

E 100% posibil sa cresti peste "genetic", exercitiile (inclusiv atarnatul) ajuta foarte mult.
Nu mai am ce sa discut, multumesc.

| aXy99 a răspuns (pentru Plato):

Prost informat? Amice, eu nu ascult de nutritionistu' **** doar pentru ca l-am vazut in realitate, eu ma informez din surse sigure. Nu ai invatat in clasa a 7-a ca odata inchise cartilajele de crestere, oasele NU se mai lungesc? Ce explicatii mai vrei?!

| Plato a răspuns (pentru aXy99):

La 24 de ani se incheie cresterea barbatilor. Daca tragi de ele, le fortezi sa se mai lungeasca.

| aXy99 a răspuns (pentru Plato):

Agata si tu un os de o bara si zi-mi cu cat s-a marit dupa cateva saptamani laughing