| IonutValeriu a întrebat:

Este bine sa faci sala zi de zi? Eu unul fac doar luni, miercuri si vineri, sa las muschii sa se recupereze intre, dar am auzit ca daca ai face in fiecare zi ai creste si mai mult. Nu stiu. pareri de la cunoscatori?

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai zi si de la cine ai auzit aberatia aia.

De la un sportiv profesionist, cu medalii, sau de la un pampalau care isi da si el cu parerea pe un forum?

| Celcestietot a răspuns:

Este bine cum faci tu pentru inceput. Dupa ceva timp ar trebui sa mai adaugi o sedinta.

| PaulCos a răspuns:

Mecanismul de supracompensare este cel ce face muschiul sa creasca in masa si forta. Acesta se declanseaza odata aplicat stimulul numit antrenament si se desfasoara in conditii optime daca are suficienta odihna si alimentatie corecta intre doua antrenamente ale aceleiasi grupe musculare. Un alt exemplu unde se aplica acest mecanism este expunerea la soare. Daca la inceputul sezonului iti expui pielea la soare treptat si cu moderatia, vei obtine un bronz frumos al pielii si vei beneficia si de alte beneficii ale expunerii la soare. Daca insa stai trei zile cate 10 ore pe zi la plaja, vei depasi capacitatea acestui mecanism, care venind inapoi la domeniul initial se numeste supraantrenament.