| anonim_4396 a întrebat:

Este bun circuitul acesta de forta? : flotari - abdomene - genoflexiuni? pauza intre exercitii sa fie de 30 de secunde si sa fac 4 seturi? Circuitele de forta ajuta la slabit sau masa musculara? Ce sfaturi imi dati si de cate ori l-as putea face pe saptamana?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Adauga si tractiuni, sa lucrezi si spate+biceps (cred ca macar bicepsul te intereseaza).

Pentru forta trebuie sa NU faci peste 5 repetari... trebuie sa adaugi greutate, ca la orice exercitiu poti peste 5 repetari.

Spre ex. eu la tractiuni leg discuri de mine, flotarile le fac la paralele (unde am tot corpul in aer) sau intr-o mana cu un disc de 10kg pe spate.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Eu in mod normal fac asta pentru slabit si pentru a dezvolta muschii, nu vreau neaparat masa musculara sau forta. Oricum, multumesc de sfaturi

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai zis "circuit de forta", asa ca era logica sa faci maxim 5 repetari din fiecare exercitiu.

p.s.: cum "dezvolti muschii" fara sa maresti masa musculara si forta? happy

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Are logica ce spui doar ca la fiecare exercitiu dau maxim din fiecare

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta tot nu inseamna ca-ti dezvolta forta. chiar daca dai maximul, dar faci "Aerobic" (adica 20-30 de repetari).

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Pai nici nu vreau forta, vreau slabire cu definire

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci da, e bine. Dar tot trebuie sa adaugi tractiuni, ca sa lucrezi tot corpul. Ce faci tu nu lucreaza spate, biceps, deltoid posterior.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Am sa fac ramat si flexie cu gantera atunciwinking