| AlexBest13 a întrebat:

Este bun programul aste pentru sala? Sunt incepator

Luni - piept+abdomen
Marti - spate
Miercuri - picioare+abdomen
Joi - umeri+trapez
Vineri - brate+abdomen

1 răspuns:
| immortalfaith a răspuns:

In primul rand nu ai specificat ce tip somatic esti (ectomorf, mezo, endo)
Parerea mea e ca 5 zile pe saptamana e prea mult pentru un incepator, iar abdomenul este lucrat la multe exercitii cum ar fi : genu, indreptari, military press etc.

Luni : piept + biceps
Impins inclinat cu bara (4 serii x 8-12 repetari) + impins orizontal (cu gantere 4 x 8-12 repetari) + cable flyes (4 serii x 15 reps) / bicep curls (4 x 15-20 reps) + hammer curls (3x8 reps ) + reverse bicep curls (3x12)
Greutatea o variezi ( cand faci mai multe repetari greutate mai mica, mai putine repetari greutate mare)

Miercuri - picioare + umeri : Genuflexiuni(4 x 6-10 reps) + presa (3x12 reps) + extensii pentru picioare ( 4x cate poti) / military press (4x12-15) + lateral raises (4x15)
Antrenamentul de miercuri e foarte dur. ia o mai incetisor la inceput, cu greutate mai mica si nu te forta daca nu mai poti
Cu timpul o sa poti

Vineri - spate + triceps : Deadlifts (indreptari) (4x6-8 reps) + tractiuni (4x cate poti daca faci la liber / 4x8-12 daca faci la helcometru) + ramat cu bara (4x8 reps) + ramat la cablu (4x8 reps) + flotari la paralele (4x cate poti) + skullcrushers (4x8-12) + tricep pushdown (4x15) superserie cu flotari la banca