| OpreaAdita a întrebat:

Este normal pentru un copil de 13 ani sa aiba 70 de kilograme? Fratele meu are atat...

12 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Sincer, e cam mare pentru varsta lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce inaltime are!
Daca are peste 1.80m, atunci 70 de kg este greutatea perfecta.
Daca este sub 1.80m atunci este gras sau obez.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pare cam mult. Depinde si de inaltime, si ce viata duce.

| Frank51 a răspuns:

E un pic cam mult la varsta asta, chiar daca este inalt. 70 am eu la 22 de ani.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de inaltime. Daca e gras, ar trebui sa o dea pe sport si o dieta mai buna.

| OpreaAdita explică (pentru Sn4k3):

Are 1.68

| Iote a răspuns (pentru OpreaAdita):

Nu e inalt si e inca un copil. 13 ani! E foarte gras, draga.

| Sn4k3 a răspuns (pentru OpreaAdita):

Cum am spus, sport si dieta buna. Ar trebui undeva pe la 60kg.

| aXy99 a răspuns:

Nu, ar trebui sa manance mai putin si sa faca miscare.

| Iote a răspuns:

Se mai poate misca?! Este obez peste masura. Un adult cu inaltime medie are greutatea asta. Sa mearga numaidecat si cat mai repede la medic pentru a stabili regim alimentar si eventual tratament. La endocrinolog.

| DraghinaAlexandru a răspuns:

De preferat sa inceapa sa mearga la sala si sa inceapa un program de cardio

| Rossie05 a răspuns:

Depinde ce inaltime are, daca practica un sport de tip karate, box sau ceva ce intareste masa musculara si daca densitatea oaselor lui este mare (pe scurt, oase grele). In cazul in care nu, atunci este probabil vorba de o problema in modul sau de viata (alimentatia; faptul ca nu face destula miscare etc)
Sper ca te-am ajutat!