| Vlad529 a întrebat:

Este ok sa faci exercitii chiar inainte de culcare? In ultima vreme, seara, pe la 10, beau un pahar cu lapte, dupa care fac flotari si apoi plansa si ma bag in pat, fara sa mai mananc nimic. Este ok ceea ce fac? Intreb pentru ca am inteles ca ar trebui sa mananci dupa ce faci exercitii, dar si pentru ca nu stiu daca e ok sa fac exercitii fix inainte de culcare. Nu am probleme cu somnul. Mentionez ca dupa ce ma bag in pat, mai stau cateva ore pe net pana ma culc.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Categoric NU!
In timpul celor 8 ore de somn, creierul prima data comanda relaxarea corporala (muschii, membrele, nervii) si doar in ultima parte a somnului se face relaxarea si intretinerea creierului.
Tu insa faci efort fizic intens inainte de culcare, in loc sa te relaxezi in pat, ajutand procedura naturala a somnului.
Bea doar un pahar de lapte caldut cand te bagi in pat sa dormi, si vei avea un somn odihnitor.
Gimnastica se face dimineata, dupa ce te-ai usurat la baie si inca nu ai mancat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La tine aia e culcare cu statul pe net dupa ce te bagi in pat? Mie mi se pare fix prosteala. Nici nu intru in discutia legata de cit de nasol e sa stai cu ochii incordati in telefon si cum iti da treaba asta somnul peste cap...

| Vlad529 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu, nu cred ca "culcare" este sinonim cu "statul pe net dupa ce te bagi in pat", cred ca ele reprezinta 2 actiuni foarte diferite, dupa cum am spus si in intrebare, "Mentionez ca dupa ce ma bag in pat, mai stau cateva ore pe net pana ma culc.", adica intai stau pe net, si dupa ma culc - 2 actiuni complet diferite. Nu am spus nicaieri ca stau pe telefon. Prin stat pe net ma refer la vizionat Netflix sau Youtube la tv.

Si apropo, cred ca mi-a scapat partea din raspunsul tau in care imi raspunzi la intrebare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vlad529):

Ei, un plus pentru ochi daca nu stai cu nasul in telefon. Oricum, tot iti dai somnul peste cap cu statul la tembelizor. Pai intrebarea ta... e ok sa faci exercitii inainte de culcare? Tu NU le faci inainte de culcare. Faci exercitii, dupa aia mai stai la tembelizor. Eu as fi mers pe facut exercitii, dus, somn. Ordinea asta. Asta mi se pare cel mai de bun-simt. In cazul tau, nu cred ca exercitiile cu 2-3 ore inainte de somn fac rau. In ce constau exercitiile si eficienta lor, asta sunt altii mult mai indreptatiti ca mine sa raspunda pe aici.winking

| Celcestietot a răspuns:

Nu este recomandat, pentru ca va creste nivelul de glucoza in sange, iar acesta iti poate da ceasul biologic peste cap.

| JicaContra a răspuns:

NU
am vazut interviu cu Van Dame, care cand turna nustiuce film, lucra toata ziua, si nu avea timp sa traga de fiare decat noaptea, si trebuia sa traga de fiare ca sa aiba tonus muscular a doua zi pe platou, si spunea ca NU e bine din cauza ca in timpul efortului muscular in sange se varsa endorfine (si in timpul sex-ului la fel, de asta sunt multi care IUBESC sportul), iar endorfinele te trezesc
deci, chiar daca nu ai probleme cu somnul, e posibil sa dormi prost, sau agitat

| AnastasiaK a răspuns:

Nu mi-o lua in nume de rau, dar nu e ca si cand faci vreun mare antrenament acolo. Niste flotari si plank sunt ok. Daca aveai vreun antrenament intens, solicitant, etc, atunci da, ar fi fost indicat sa ai o masa dupa ca sa-ti ajuti organismul sa se refaca. Iar in cazul respectiv, nu ar fi fost ok asa pe seara pentru ca atat masa luata tarziu, cat si antrenamentul in sine ar fi afectat calitatea somnului. Dar, revenind la ce faci tu, nu vad vreo problema.

| alecsawng01 a răspuns:

Este chiar bine ca faci, te ajuta oricum pentru un somn mai bun, dar e important tu sa simti ca iti e bine. happy