| unul1 a întrebat:

Eu am genunchii, in special ligamentele foarte slabe. Ce imi recomandati pentru intarirea lor? La fiecare genunchi am avut cate o luxatie de rotula, iar la piciorul drept o semi-ruptura de ligament si o intindere de ligament. De alergat nu prea pot alerga decat la banda la sala pentru ca daca alerg afara mi se intampla deseori sa simt ca senzatia aceea de dinainte de o intindere de ligament (nu stiu cum sa ma exprim mai clar dar sper sa intelegeti). Deci cam ce as putea sa fac pentru intarirea ligamentelor ca sa nu mai am astfel de probleme? Accidentarile la picioare mi s-au intamplat din niste actiuni de-a dreptul banale.

11 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Pai cred ca ai nevoie si de ceva pentru cap, de pui o astfel de intrebare pe net si ceri sfatul unor oameni care nu sunt doctori.

| unul1 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Poate a mai avut cineva probleme de genu. Am fost la doctor si mi s-a spus ca nu se poate face nimic.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru unul1):

Daca nu ti-a oferit un raspuns inteligent, si a parut usor nepasator de problema ta e cazul sa schimbi doctorul.
Nu te lasa asa cu una cu doua doar pentru ca a zis UN doctor, incearca si altii..Incearca specialisti daca acesta la care ai fost e doctorul de familie.
Iti recomand sa iti cumperi o Fiola de Osteocare contine: Calciu, Magneziu, Vitamina D3 si Zinc..Eu am luat!
E bun, am avut o usoare anemie ca sa zic asa si ameteli.
O fiola e undeva la 13 lei (fiola = tableta).
Se ia de 2 ori pe zi dupa ce mananci.
Una dimineata si una seara (e pentru intarirea oaselor si pentru a-ti da pofta de mancare).

| unul1 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Am incercat si altul...

| stef112 a răspuns:

Ciment dau ipsoswinking merge de minune

| unul1 explică (pentru stef112):

Inteligenta gluma...

| stef112 a răspuns (pentru unul1):

big grinbig grinlaughingrolling on the floor

| drhotzu a răspuns:

Cel mai recomandat este sa mergi la doctor!

| CristinaTaranu a răspuns:

Bun, nu sunt doctor desi cel care ti-a raspuns mai devreme are dreptate ai avea nevoie de unul, dar, aceasta problema am avut-o si eu...de asemenea datorita unor accidente banale asa cum ai zis si tu.Am incercat la inceput sa fac niste exercitii in casa, nu sala...dar n-a prea mers.La un momendat ma obisnuisem sa port acea fasa la genunchi, pentru ca mai mereu imi "sarea" rotula si mergeam schiopatand, dar ma obisnuisem.
Dar am o mare pasiune... ciclismul si pentru ca n-am vrut sa renunt la asta, am continuat in ciuda avertizarilor mamei... si mi-am dat seama ca problemele mi se diminuase semnificativ, la inceput mergeam doar in plimbari, pe strada, apoi am putut merge si pe un altfel de teren.
Problema asta o am de la vreo 13, 14 ani(nici nu mai stiu exact)....acum n-o mai am, nu-mi mai sare rotula si parca nici n-am avut o astfel de problema.
Desi, iti recomand ca la inceput sa porti acea fasa, care intr-un fel sau altul sustine in timpul miscarii rotulii.
Aaa, da...acum pot practica orice sport, chiar si cataratul( like a monkey laughing ).
Nu, acum serios- tot sportul te ajuta, dar niste suplimente cu Ca si vitamina D, sunt de asemenea necesare oaselor si refacerii lor.
Multa bafta, dar mai ales sanatate si nu renunta, indiferent cat de greu e, inceputurile sunt grele.

| unul1 explică (pentru CristinaTaranu):

Merci de sfat. Pe bicicleta ma dau destul de mult vara dar ce-i drept pozitia pe care pedalez nu este prea buna, tija de la scaun fiind destul de scurta. Daca ar fi sa practic vreun sport care nu presupune rotiri bruste ca fotbalul, handbalul etc nu as avea probleme. Cu alergatul nu pot intelege de ce am problema asta... poate de la terenul care nu este nivelat prea bine ca la sala pe banda nu am probleme. Cu ce gen de bicicleta faci plimbari si cam cat de lungi?

| CristinaTaranu a răspuns (pentru unul1):

Treaba cu jogging-ul e cam in felul urmator : in timpul alergarii toata presiunea se duce inspre picioare si socul e suportat de genunchi si ligamente ( stiu asta pentru ca, ca si tine mi-am dorit "sa fiu bine" si m-am documentat temeinic ), deci nu prea ar fi un inceput bun, totul tine de "trepte", de ascendenta, adica ia-o usor. Asta iti raspunde la una din intrebari.
Bicicleta mea e una mica, nu inalta...nu e BMX, dar e in genul...pe ea scrie "Pegasus" dar daca vei cauta firma iti vor da poze cu totul diferite.
Deci e mica, nu intind picioarele, le "arcuiesc" (intelegi tu chiar si cu o explicatie mai tampita tongue).Nu stiu daca era in functie de timp, faceam cativa km, atat cat suportam fara sa se ajunga la febra musculara, la inceput big grin.
Stii ce cred eu ca e de fapt efectul asta?! Muschii picioarelor se intaresc si pot sustine, la propriu oasele si ligamentele. Febra musculara nu-i o solutie.
Daca e ceva ce stiu e ca " furnica nu poate muta muntele, dar il poate muta bucatica cu bucatica "- daca tii cont de asta si ia-o usor.