| Aoxkajcjw a întrebat:

Eu de vreo 2 sapt mananc 2000 de calorii pentru deficit caloric oare daca scad la 1700/1500 va fi considerat foamete? vr sa slabesc cat mai repede..nu imi place sa fiu gras

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

2000 de calori nu inseamna deficit caloric, 1000 de calori inseamna deficit caloric

| Catrice a răspuns:

Alea 2000 de calorii sunt necesarul tău zilnic. Scade la 1500 sau chiar 1000 daca vrei sa slăbești repede și nesănătos.

| Aoxkajcjw explică (pentru Catrice):

Nuu man am scazut acu vreo 2 sapt de la 2300 inainte am avut 2500. 2500 sunt alea de mentinere

| brokxy a răspuns:

O sa iti dau un sfat de la mine. Eu am slabit si toata lumea s-a mirat si m-au laudat pentru ca am slabit asa repede.
Sfatul meu pentru tine este. Renunta la : Cipsuri, sucuri carbogazoase(Cola) /bea doar apa, renunta la PAINE, carne poti manca. In rest poti manca ORICE. Fara paine, sucuri, sau mancaruri cu ulei prajite. Sa stii ca din experienta mea. Dulciurile nu te ingrasa pentru ca cu dieta am slabit si am mancat mult dulce. Desi nu este bun pentru dinti. Ca faci carii. E bun cate ceva dulce de 2-3 ori pe saptamana.Iti da energie si ajuta la memorie. Poti manca dulce. Dar nu prea mult dulce. DAR TE ASIGUR CA DACA RENUNTI LA PAINE DEFINITIV SLABESTI RAPID

| TincutaNitu a răspuns:

Ai observat rezultate pana acum? In principiu, nu ar trebui sa scazi sub rata metabolica de baza (difera in functie de diversi factori).

Tine cont de faptul ca organismul tau se va obisnui cu aproape orice schimbare. Daca vrei sa slabesti si sa te mentii, atunci scade numarul de calorii atat cat poti sustine acest ritm pe termen lung.

Nestiind nimic despre tine, pot doar specula. Valorile mentionate de tine - 1500/1700 - par a fi in regula pentru un program de slabit. Acorda atentie modului in care te simti. Daca iti este foame in continuu, creste cantitatea de mancare si alege alimente hranitoare.

| RAY a răspuns (pentru TincutaNitu):

Ai observat rezultate pana acum? In principiu, nu ar trebui sa scazi sub rata metabolica de baza (difera in functie de diversi factori).

daca nu scazi sub rata metabolica cum fizic e posibil sa slabesti, asta e scopul sa scazi sub rata metabolica, tu nu vezi lipsa de logica

| TincutaNitu a răspuns (pentru RAY):

Rata metabolica de baza (cea la care ma refer in raspunsul dat si pe care am denumit-o concret) reprezinta rata cu care corpul foloseste energia in timpul unui repaos total, de exemplu pentru a mentine functiile vitale, precum respiratia sau mentinerea temperaturii normale a corpului.

E lesne de inteles ca daca scazi sub aceasta rata metabolica de baza, o perioada indelungata, corpul nu va putea functiona corespunzator. In aceasta categorie intra dietele care promoveaza infometarea.

Atunci cand calculezi necesarul energetic total de mentinere adaugi nivelul de activitate si ajungi la un numar mai mare din care scazi atat cat ai nevoie pentru a slabi, avand grija sa mananci totusi suficient cat sa supravietuiesti.

De aceea am mentionat rata metabolica de baza, specificand ca vorbesc despre rata metabolica de baza si nu cea de mentinere a greutatii, ci de mentinere a vietii.

| RAY a răspuns (pentru TincutaNitu):

E lesne de inteles ca daca scazi sub aceasta rata metabolica de baza, o perioada indelungata, corpul nu va putea functiona corespunzator. In aceasta categorie intra dietele care promoveaza infometarea.

e pe naiba, organismul uman poate functiona in functie de cate resurce are disponibile, omul poate trai si 30 de zile fara mancare, citeste o carte despre biologia umana si da fizic nu poti slabi daca nu esti in deficit caloric, ceea ce vorbesti respinge legea termodinamici baza fizici

| TincutaNitu a răspuns (pentru RAY):

Sunt de acord ca poate functiona 30 de zile sau poate mai mult fara mancare, dar dupa 30 de zile ce faci? Sau daca vrei sa te ridici din pat si nu ai energie sa faci asta?

Hai sa exemplificam: daca rata metabolica de baza este 1400 kcal si ai un nivel mediu de activitate, sa spunem ca ajungi la 2000 kcal necesar pentru mentinere. Daca scazi din 2000 kcal pana la 1400 kcal esti in deficit caloric (fara a scadea sub rata metabolica de baza) = slabesti.

| RAY a răspuns (pentru TincutaNitu):

Logic ca slabesti =legea fizici

| crypticturtle44 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti si sa pui masa musculara pe tine in acelasi timp, fa workout(tractiuni, flotari, alergari, etc.)