| qieiqpalz a întrebat:

Eu fac niste exercitii si a inceput sa ma doara incheieturile (un pic mai sus dd palma)eu fac flotari in pumn (fac doar intr-un pumn cu dreapta pentru ca in ea vr sa am pumn mai tare sa zic asa )si a inceput sa ma doara oare nu fac corect?(sunt mai gras am 90kg si 178)si app pot face flotari maxim 8

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Asa crezi tu ca intaresti incheietura si pumnu?

du-te la un club de box/kickboxing/karate, sa vezi acolo exercitii adevarate.

| qieiqpalz explică (pentru Cosmin86):

Daca statea bine financiar nu cred ca mai dadeam com ul ala + nu am in oras nimic de auto aparare

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar isi intareste vreun pic incheietura cu flotarile?

Adica eu faceam flotari in pumni tocmai cand ma dureau incheieturile ca mi se parea ca pun mai putina presiune pe ele (nu stiu daca asa e, dar fata de pozitia normala, stand in pumni se diminua durerea semnificativ).

| Cosmin86 a răspuns:

Trebuie sa stai bine financiar sa-ti permiti un amarat de abonament?

| qieiqpalz explică (pentru Cosmin86):

La sala nu pot merge am probleme la spate si doamna doctor nu imi permite a zis ca deocamdata nu (am scolioza dubla)

| Cosmin86 a răspuns:

Da, dar nu cum face el, doar in dreapta.

Incheieturile se intaresc la exercitii de izometrie (presiune constanta, fara miscari). Cand faci flotari in pumni, incheietura nu se misca si e presiune constanta pe ea => se intareste.

Alt exercitiu bun: tractiuni cu incheietura indoita (la 90 de grade), palmele una spre cealalta (priza neutra).

Izometria e mult mai buna decat clasicele flexii/extensii ale incheieturii cu bara si gantere, exercitii bune sa te accidentezi.

| qieiqpalz explică (pentru Cosmin86):

Deci sunt bune nu?(alea de la final nu fac ca nu pot sa imi indoi degetu asa)

| Cosmin86 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Sunt mai bune decat nimic.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să ții cont de două reguli foarte importante:
- încălzirea mușchilor și încheieturilor înainte de orice efort;
- atunci când apare orice durere (în afară de febră musculară), este semn că organismul nu mai rezistă și trebuie obligatoriu să îi acorzi pauză până la vindecare totală.
Continuarea eforturilor care produce durere va duce la suprasolicitare, la slăbirea încheieturii mâinii, și la urmări pe viață.
Iar dacă te vei întreba cum stau lucrurile și cu cei care practică sporturile extreme, răspunsul meu este că documentarele sunt documentare, iar realitatea este știută numai de ei.
Suprasolicitarea nu va întări organismul, ci îl va slăbi. Dacă te dor mâinile, lucrează cu picioarele până când primele se vor reface.

| qieiqpalz explică (pentru anonimg):

Https://youtu.be/8C81Rx0CSPA
Asta ma va ajuta?

| anonimg a răspuns (pentru qieiqpalz):

Sunt foarte bune exercițiile din videoclip. Dar dacă tu ai problema tunelului carpian sau nu, numai medicul o poate spune. Pentru că nu orice durere de articulații înseamnă sindrom al tunelului carpian.
Sfatul meu este ca aceste exerciții să nu fie cu scopul întăririi pumnului. Scopul să fie sănătatea întregului organism, care duce la bună dispoziție.
Tu ai nevoie să slăbești. Pentru asta trebuie să mergi mult pe jos și să începi să alergi. Asta este mai important decât alte exerciții; dar nici acestea de pe urmă nu trebuiesc neglijate.

| alina2k18 a răspuns:

Incalzire buna iti faci?

| qieiqpalz explică (pentru alina2k18):

Nu fac.fac doar ceva sarituri etc dar la mana si la incheieturi nu fac nimic :/ o sa trebuiasca sa fac :/

| idkbrohhh1 a răspuns:

N are nevoie de cine știe ce încălzire... îl dor oasele pumnului nu mușchii.