| JusTPauL a întrebat:

Eu merg la sala tot la doua zile, de 3, 4 ori pe saptamana, dar cineva imi zice sa merg de 5 ori pe saptaman.
De cate ori ar fi bine sa merg la sala tinand cont ca eu vreau masa musculara?

Răspuns Câştigător
| HadesSs a răspuns:

Eu as merge pe clasic cu o pauza intre zile:
Luni- piept+biceps
Marti- Pauza/cardio
Miercuri - Spate + triceps
Joi - Pauza/cardio
Vineri - Umeri + picioare
Sambata - abdomen + cardio
Duminica-Pauza

10 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Esti avansat? Banuiesc ca nu, altfel nu mai puneai intrebarea.Ai grija la supraantrenament pentru ca daca ajungi acolo, vei incepe sa tragi degeaba mai mult.

| HadesSs a răspuns:

Cat timp ai de cand mergi la sala?

| JusTPauL explică (pentru HadesSs):

Aproximativ 10 saptamani. Cu pauza de 8 zile dupa o luna.

| HadesSs a răspuns (pentru JusTPauL):

Eu as merge pe clasic cu o pauza intre zile:
Luni- piept+biceps
Marti- Pauza/cardio
Miercuri - Spate + triceps
Joi - Pauza/cardio
Vineri - Umeri + picioare
Sambata - abdomen + cardio
Duminica-Pauza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteazã atât timp cat iti antrenezi o grupa de 2-5 ori pe saptãmânã, e mai ok sinteza proteinelor asa.

| Arrows a răspuns (pentru anonim_4396):

O grupa de 2-5 ori pe saptamana? esti paralele cu acest sport nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arrows):

Parcã vad ca sunt numit asa de un incepator care face le grupelaughing
De programe full body, ppl, push pull, upper/lower ai auzit. Ce rost are sa meargã pe grupe? Mai ales ca e incepator si natural?
Voi urmati programe pentru culturisti avansati pe stero si va mirati ca nu aveti rezultate rolling on the floor

| Arrows a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? deci daca fac pe grupe pai automat nu o sa mai am rezultate nu? Ba mai depasit rau.

| Chitaristul26 a răspuns:

Depinde de modul in care te antrenezi. Daca faci full body workout de fiecare data, 3 zile pe saptamana e suficient. Daca lucrezi pe grupe de muschi, push/pull, sau alte moduri, ce sugerez e sa antrenezi fiecare muschi macar odata cu greutati de la sala, si inca o zi sa antrenezi muschii acasa. Cel mai usor program pentru asta ar fi push/pull/legs. Il folosesc si eu. Luni/Joi pull(spate si biceps), marti/vineri picioare, miercuri/vineri push day(triceps, pectorali, umeri)(+in fiecare zi antrenezi abdomenul). Iar la sala te duci luni, miercuri si vineri, si asa ai antrenat fiecare grupa musculara o data cu greutati mari, si odata cu greutati mai mici/bodyweight. E un program genial, il recomand. Sper ca te-am ajutat!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chitaristul26):

Care e logica sa antrenezi muschii si acasa?

| JusTPauL explică (pentru Chitaristul26):

Eu merg tot la 2 zile. Inainte am facut piept cu brate si spate cu umeri, picioare cu abdomen. Acum am schimbat putin antrenamentul si se pare ca intra destul de bine. Tot la doua zile merg si fac piept 10x10 cu spate 10x10 aceiasi greutate toate seturile.
Brate umeri tot asa 10x10 in apta zi.
La spate inca am febra de luni.