| GulDan a întrebat:

Exista exercitii care te face sa dai mai tare cu pumnu si sa devii mai puternic la bataie? Inafara de sala ca fac deja.

Răspuns Câştigător
| Borcila_Adrian_1999 a răspuns:

Deci prietene, sala nu are nicio legatura cu bataia, iar exercitii ca sa dai mai tare cu pumnu poti invata la box, cel mai bine este sa ai un sac de box, daca acolo unde te duci tu la sala ai si un sac de box nu ezita sa lucrezi cu el, sacul te invata cel mai ine sa dai cu pumnu, iar daca vrei sa fi bun la bataie iti recomand Muay-Thai, un sport la care iti soliciti cam tot corpu intr-o lupta, prinzi si forta multa, te folosesti de ambii genunchi, ambele picioare, abii pumnii si ambele coate, daca vrei niste exercitii pentru acasa, iti recomand flotari in pumn, si multe lovituri de picior in aer, high-kick-urile pot fi letale la o bataie daca le executi rapid.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Borcila_Adrian_1999):

Daca nu are nicio legatura, de ce toti de la lupte fac sala la greu? toate cluburile au fiare deja happy

Vezi pe mike tyson, rupea fiarele tongue

| Sup3rN0va a răspuns (pentru Cosmin86):

Probabil ca se refera ce degaba iti faci brandu mare daca nu sti tehnicii de bataie.Da dar mike tyson si aia ma gandesc ca pe primul plan e sa invete sa se bate si paralel fac si sala:d Parerea mea.

| Deriol a răspuns (pentru Cosmin86):

Iti zic sigur ca la asta nu ma poti contrazice, sala NU are legatura cu bataia, la sala te duci in principal sa faci masa musculara sau eventual forta nu?, cei de la lupte daca te referi la lupte libere sau bjj se duc la sala pentru ca au nevoie de un corp solid ca sa se tina si ei bine pe picioare, dar la Muay-Thai, Kick-Boxing nu prea ai sa vezi ca te ajuta sala cu ceva, si zic de acestea doua pentru ca mi se par mult mai eficiente in lupta, decat grappling-ul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deriol):

Pai si forta nu-ti trebuie? happy

Sa luam un copil de 10 ani, oricat de rapid e... degeaba e rapid, daca da cu viteza luminii si tu abia simti?

Faza e ca pentru arte martiale trebuie sa te antrenzi la sala cu totul altfel, nu merg antrenamentele clasice de bodybuilding.

Antrenamentul la sala trebuie adaptat la ce faci.

Ma refer strict la muay-thai si kickboxing. La kick unde am fost eu se rupeau fiarele, dar exercitii foarte diferite. Iar la muay thai stiu de la clubul lui ciprian sora ( cel din sectorul 4 ), ca la fel, au fiarele direct acolo si au program de lupte combinat cu program de fiare.

repet : exercitii complet diferite fata de ce se face in mod normal la sala

| Deriol a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai asa da, eu si cand i-am dat un raspuns tipului i-am zis ca daca are un sac de box acolo la sala unde merge el sa nu ezite sa-l foloseasca, cat despre fiare nu cred ca aia lucreaza cu ele strict pentru a obtine forta, nu masa, pentru care se duc majoritatea. Dar la bataie de strada, cum cred ca se refera tipul asta nu te ajuta la nimic forta care o faci tu tragand de fiare, trebuie sa ai multa tactica daca agresorul se bate binisor sau sa te tina picioarele daca agresorul are si un briceag sau un pistol la el, ma intelegi? Iar pentru a da mai tare cu pumnul cum vrea el tot sacul este cel mai potrivit, deci am raspuns strict pe ce vrea el.

| Deriol a răspuns (pentru Deriol):

Un mic edit, cred ca aia lucreaza cu fiarele strict pentru a obtine forta, nu masa. Scuze de greseala din reply.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deriol):

Nu am zis nici "doar sala", am zis ca trebuiesc combinate. sala ( exercitii speciale de arte martiale si forta ) cu antrenamentul propriu zis de viteza, tehnica, etc. de kickboxing sa zicem

p.s. : pe langa forta, la sala poti face si exercitii de explozie big grin

| Deriol a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu sunt bun prieten cu sala deci cam ce inseamna exercitii de explozie?laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deriol):

Un exemplu de forta combinat cu "explozie", sa zicem pentru umeri. Din picioare, iei o gantera MARE ( cu care nu poti face mai mult de 4-5 repetari ) si faci repetarile respective lent, controlat. Apoi imediat iei o gantera cu 50 % mai usoara si faci CAT DE REPEDE POTI o serie de 5-10 repetari.

Asta se aplica la multe exercitii ( indreptari, impins pentru piept, etc. )

| Deriol a răspuns (pentru Cosmin86):

Interesant exercitiu, si cred ca te ajuta foarte mult nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deriol):

Da. Mai sunt si altele. Spre ex. fandari cu gantere, te ajuta foarte mult sa-ti mentii echilibrul + faci forta in picioare.

Eu ies, daca vrei iti zic maine cum ne antrenam la respect gym pentru kickboxing

| Deriol a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok.Ms.

| GulDan explică (pentru Deriol):

Ms pentru info. si daca nu raspundeai tu nu vb cosmin care si de la el am invatat multe.O sa incep sa practic kickbox.

| Deriol a răspuns (pentru GulDan):

Cosmin poate fi foarte de treaba, dar ii place mult sa se contrazica si sa dea replylaughing, de asemenea stiu ca e foarte documentat in domeniul de tras de fiare, muschi, sala bla bla, la asta chiar nu ma compar cu el, dar in ceea ce priveste celelalte sporturi sunt si eu foarte informat.

17 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

DA! In primul rand in afara de puterea muschilor mai trebuie sa-ti intaresti PUMNUL! Un pumn firav nu va face fata la lovitura exercitata de muschi!
Tot asa se poate intampla ca un pumn puternic sa dea jos fara prea multa forta!(depinde unde e plasat)

Un sac/galeata cu nisip si cu lovituri de sus in jos in el te ajuta fara sa te ranesti cu o corelatie adecvata loviturii!

Cred ca te-as da jos repede indiferent de masa ta musculara!
TRE sa stii unde sa lovesti si cum!

big grin

| Payuli a răspuns:

De ce ca sa folosesti la bataie.Respectati fratilor BIBLIA!

| Borcila_Adrian_1999 a răspuns:

Salut...iti dau un sfat ca sa ai pumnul tare trebuie sal calesti adica, umpli un sac de nisip si dai in el, sau pui o scandura intre doi pari si dai pana iti amorteste...eu fac kickboxing de un an si la inceput avem loviturile slabe dar de cand ma antrenez se simte si unele lovituri pot fi letalewinking