| anonim_4396 a întrebat:

Exista exercitii pentru a creste in inaltime?
Adică eu am 18 ani, sunt baiat si am cam 173cm x 60kg. si nu mi place deloc inaltimea mea. sunt mic rau.
Tata e 178cm si mama 157cm. inaltimea mea ramane la 173cm sau mai am sanse sa cresc? Daca da cam cati cm?
Faza nasoala este ca la mine in familie in general, din partea lui tata sunt toti 178cm+. si am si niste verisori 185-1.90 cam asa. bine din partea lui mama sunt si mai mici de 180. de ce eu am 173cm?
Exista exercitii ca sa ma inalt mai repede? Am auzit ca bara de tractiuni. ca trebuie sa raman agatat dar cat timp? Si pentru cate luni sa fac asta? Iar cand raman agatat trebuie sa fiu relaxat sau incordat?

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Bro, nu poți sa fii mai importante alt decât tac-tu. Înălțimea copilului e în general undeva la media înălțimilor părinților.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te agăți de o bară și stai atârnat de ea 5-10 min pe zi. Eu am crescut așa încă 5 cm într-un an

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si fix 5 cm ai fi crescut si daca nu te tineai deloc de bara. Asta cu "atarnatul" de bara e o aberatie de copii mici.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Nu mai creșteam că am deja 22 de ani

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei nu, eu am mai crescut 3 cm la 24. In conditiile in care faceam sala si faceam genuflexiuni cu 80-90kg pe umeri (ceea ce fac de la 16 ani).

| mihaicelsfant a răspuns:

Fa inot