Întrebare recomandată | Alecz_Alexandru_1992 a întrebat:

Fac sala de 1 luna si vreau si eu un raspuns la intrebarea mea : Cum cresti in masa musculara facand putine repetari cu greutati mari sau facand mai multe repetari cu greutati mici de exemplu eu fac la piept 30 kg si fac 3 serii 12 repetari credeti ca ar fi mai bine sa fac cu 50 de kg 8 repetari?

32 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Da,ar fi mai bine.Pentru a creste in masa musculara trebuie sa faci mai putine repetari cu greutati mai grele.
http://www.culturism.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facand mai multe repetari cu 30-35 kg de exemplu pentru tine. Adica iti pui cat poti face decent. Nu trebuie sa lesini dupa ce ai terminat. Nu trebuie sa fortezi, ca nu ajungi la masa musculara asa, ci doar din febra in febra si dureri. Dupa o luna nu prea simti mare treaba si in nici un caz nu VEZI nimic. Vezi ca exercitiile trebuiesc insotite si de o dieta anume, iar inainte, in timpul si dupa antrenament folosesti prafurile recomandate. Eu am folosit acum cativa ani acele prafuri cu suc si de cateva ori cu apa. Sunt carbohidrati si ceva fibre si iti tin de foame si nu te mai simti lesinat dupa antrenament.
Fara acele ajutoare este foarte greu sa faci amsa musculara si nu faci decat o mica sculptare a muschilor si asta doar cand te antrenezi, nu mereu.
Toate astea se fac daca nu ai probleme de sanatate. Ar trebui sa intelegi ca masa musculara se face greu si se pierde repede, dar se transforma in grasimi daca 1-2 ani nu mai lucrezi deloc la ea. E cu dus si intors, tu stii daca te poti tine de ea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Termina cu aberatii de genul "se transforma in grasime", oricine are cunostinte MINIME de anatomie stie ca e IMPOSIBIL ca o celula sa se transforme in alt tip de celula.

Cine iti spune ca "muschii se transforma in grasime" sau invers poti sa-i spui ca e un idiot.

"Fara acele ajutoare este foarte greu sa faci amsa musculara", zi-mi si mie de curiozitate, cate mese aveai pe zi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

E mese absolut normale, ca aveam 2 servicii si printre picaturi mergeam la sala. De asta si aveam nevoie de suplimente, pentru ca dupa o zi de munca si alergaturi, la sala eram lesinat. Daca tu freci menta toata ziua si mergi la sala de plictiseala, atunci poti sa-ti faci programul si mesele cum vrei, dar nu-i mai judeca pe altii ca incearca sa se tina si ei de un program cum pot.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. "e mese"? invata sa scrii
2. nu te critic pentru asta, ci pentru ca spui tampenii, muschii se transforma in grasime? happy

Incearca sa bagi 5-6 mese pe zi sa vezi cum pui muschi.

Si acele "ajutoare" vad ca nici nu stii prea bine ce iei happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

3 mese... scriu pe un laptop cu taste mici. 5-6 mese pe zi... dupa cum banuiam ai timp liber.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar, am job full time

| Hash001 a răspuns:

In secolul 12 inainte de Hristos romanii foloseau excremente de om si urina de gaina/cocos ca sa creasca masa musculara a pectoralilor.

| tpuforyou a răspuns:

Mai bine faci flotari!)))))
vezi ca vrea sa>ti spuna Cosmin86 ceva!

| FitMonkey a răspuns:

Seriile sa contina intre 8-10 repetari greutatea o pui tu in conditie de repetari daca poti face mai multe decat 10 pui atatea greutati incat sa nu poti face mai mult de 10

5-6 mese/zi bogate in proteine
8 ore de somn
acorda destula odihna muschilor fiindca atunci cresc. bafta

| stresat a răspuns:

Fa cu o greutate suficient de mare care sa iti permita sa faci maxim 10-12 repetari. Cat timp faci 8-12 repetari, o sa cresti in masa musculara. Ar fi bine sa combini ganterele cu halterele si sa nu lasi corpul sa se obisnuiasca cu exercitiile. Schimba-le odata la 6-8 saptamani ca sa nu ajungi la un platou si vei creste. Ai rabdare insa, muschii nu cresc la fel de repede ca si cozonacii happy
E nevoie de luni bune, ani ca sa ajungi la fizicul pe care ti-l doresti. Trage tare, mananca bine si odihneste-te suficient.

| 69CarpeDiem a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa faci si la alte aparate nu doar greutati.
Asteapta masa musculara se va pune treptat.Fa mai intai mai putin si adaugi trepatat daca vrei sa se puna ceva.

| ralucutzica a răspuns:

Nu incerca sa exagerezi cu facutul sportului, si iti recomand sa ai rabdare pentru ca musculatura nu se dezvolta chiar asa de repede.Si nu iti forta muschii mai mult decat poti vei avea rezltate mult mai mari.

| razboinicu2016 a răspuns:

E bine cum faci si acum, dar ar trebui si la alte aparate, nu doar cu greutati

| CreepyDarkness a răspuns:

Depinde cum faci la piept cu gantere sau cu bara? Daca faci cu gantera nu cred ca poti face cu 30kg.Eu zic sa faci 8repetari de cate 6seri.

| Sebasteano a răspuns:

Pe lăngă greutătilecăre le redici vă trebui să ti si un regim speciăl

| dariusbumbescu a răspuns:

Faci mai bine mai des cu greutati mici de 6 kg! Bah crede-ma stiu ce zic nu ii mai asculta pe astia.Si sa ti spatele drept cand tragi de fiare ca daca nu ti-l rupi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru dariusbumbescu):

Esti complet pe langa

| dariusbumbescu a răspuns:

Ba lasati-ma cu somnu vostru ca nu face nimica e vorba de batrani sa doarma copii de 3 ani asa ca gura micutzaaa

| Cosmin86 a răspuns (pentru dariusbumbescu):

Esti PARALEL cu sportul asta, nu? Probabil esti un firav laughing

| The1smartiest a răspuns (pentru dariusbumbescu):

N ai nicio legatura vrem sa vedem o poza cu tine aurolacule

| Dytzu007 a răspuns:

Faci cu 30kg?
Cati ani ai? Te intreb asta deoarece eu am 14 si fac cu 25kg...

| Awake a răspuns:

Masa e doar de model,nu prea te ajuta,incerka sa faci o zi masa,a doua zi forta,degeaba ai masa ca sa se vada muschi, daca aia sunt slabi ca banana mea de la micul dejun, si +, nu conteaza cate kg ai, incerka sa faci cu 40 Kg 10 repetari timp de 15 zile, dupa usurezi la 35 Kg si 8 Repetari, si dupa 30 zile incepi in forta cu 60 KG 5 Repetari, sa vezi cum faci atunci muschi. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Awake):

Esti praf, nu exista "muschi slabi ca banana", ca sa maresti masa trebuie sa maresti intai FORTA. E imposibil sa maresti muschii fara sa maresti forta.

Esti complet pe langa cu anatomia, nu? laughing

| tpuforyou a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa este! )))))

| Dialog17 a răspuns:

Salut...daca vrei sa faci masa musculara trebuie sa faci exercitile (repetarile) foarte usor si e bine sa faci luni. marti. miercuri faci o pauza. apoi incepi joi vineri. sambata si duminita tot pauza. si primele zile sau saptamani daca crezi tu ca poti sa mai pui mai mult de 30 de kg e bine. apoi pui 35-40 depinde..si ar fi bine sa faci 4 serii tot cu 12 repetari si cum am zis pune cv mai mult la piept 30 e cam putin. acum daca poti duce mai mult. Bafta Sa te faci marewinking

| DeathWolf a răspuns:

Vad ca sunt multi "inteligenti" pe aici.Deci: lasa dracului greutatile mari! Vrei sa faci muschi nu sa faci pe Superman.Fa multe ridicari cu greutati mici.Sa nu le faci pana la extenuare, ci in reprize. Alimentatia este al dracului de importanta. Daca tragi ca animalul de fiare si mananci rahaturi in loc sa faci muschi o sa ti se micsoreze.Desi unii prosti care isi dau cu parerea spun ca somnul nu e important, din contra! Ai grija sa dormi suficient. Bafta, si nu te lua dupa toti cocalarii!

| Daryus27 a răspuns:

Si eu fac sala de 2 luni si fac tot 12 repetari, dar sa faci neaparat 4 serii nu mai putin de 8 repetari. Daca faci 4 serii, 8 repetari cu 50 kg e clar ca e mult mai bine decat cu 30 kg 12 repetari. Daca vrei sa mai vb ceva de sala add daryus_jdh

| bosu09 a răspuns:

Da... cred, daca poti da

| Allexxxx a răspuns:

Daca poti atunci de ce nu...dar si cu cat faci este de ajuns, deoarece daca le faci in mod repetat mai mult timp atunci cu siguranta se va vedea o diferenta

| makimakelele a răspuns:

Ee oamenilor care vreti sa fiti Rambo incercati legiunea straina apoi vorbitzi de efort si masa musculara! NU PROTEINE STEROIZI asteas prostii

| Cosmin86 a răspuns (pentru makimakelele):

Serios? de cand sunt proteinele prostii? Proteinele sunt si in mancare mah aiuritule.

Alt copil mic