| VladCosmin007 a întrebat:

Fac sala de 6 luni. Am crescut foarte mult, am facut bratul de la 36 la 42. Fac biceps cu 15kg intr-o mana, trapezi aproape cu 100kg, picioare cu 200kg...in fine ati inteles la ce ma refer, in prima zi de sala mi se pareau grele ganterele de 4 kg. Intrebarea mea este: dau altfel cu pumnul? Dar daca lovesc cu piciorul? Adica cu o alta forta mai mare decat inainte? Sau nu conteaza sala? Ar trebui sa ma apuc de mma box ceva? Am 186cm inaltime si 90kg si 17 ani

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Sporturile in general se bazeaza pe tehnica. Unul cu experienta intr-un sport de contact te-ar face usor, chiar si la 70kg. Daca vrei sa te apuci de un sport, fa-o. Nu strica sa incerci sa vezi cum e. Insa daca vrei de performanta, ai sanse foarte mici. In primul rand, tine cont ca la sporturile de contact impartirea categoriilor se face in functie de greutate. Asa ca tu ai pica in aceeasi categorie cu unii care au o forta asemanatoare cu a ta, dar mai multa experienta. But again, daca vrei sa incerci, du-te si vezi cum e. Doar nu te astepta sa ai vreun avantaj fata de ceilalti. Cei care practica fac si ei antrenamente de forta oricum(si nu numai).

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Dai mai tare, dar cel mai tare dai cand inveti sa dai corect. Asta dureaza cam 3 luni (3 luni antrenament de box sau kickboxing).

Spre ex. si lovitura de pumn, rotesti soldul? Pivotezi piciorul pe partea cu care dai? Loviturile de pumni pleaca intai si intai din sold si din picior. apoi din umar si triceps.

Dupa ce inveti astea o sa dai cu adevarat mult mai tare.

| JustAskingBruh a răspuns:

Da, ajuta sa ai si forta cand dai cu pumnul, dar aceasta este degeaba daca o folosesti fara TEHNICA, ai nevoie sa inveti cum sa pocnesti pe cineva nu doar sa arunci degeaba. Uita te pe Youtube, documenteaza-te