| amorezul17 a întrebat:

Fac sala de ceva vreme, si imi trebuie un program alimentar, si sa fie inclus in el la sfarsit Serious Mass, dar imi trebuie 2 ture, 1 dupa antrenament si 1 inainte de culcare, si cateva detalii suplimentare, ma trezesc la 06:45 dimineata, ma duc la scoala pana la 14:00 la 14:30-45 ajung acasa, de la ora 17:20 plec la sala pana la 20:00 adica ma refer cu drumul inclus, ca merg pe jos, si as vrea sa ma culc la 21:00 sau 22:00, pentru a putea dormi 8 ore pentru refacere, si tin sa mentionez ca a 2-a cupa din Serious mass, trebuie luata cu 1 ora inainte de culcare, deci cum sa fac? Ma gandesc sa iau ultima masa inainte sa ma duc la sala si dupa sa iau doar Serious mass, ca daca mananc prea mult mi se face rau happy

8 răspunsuri:
| Celcareajuta a răspuns:

Ideea unui program alimentar bun: sa ai 5 mese pe zi toate pana in ora 18:00. Personal recomand sa iti iei la tine pachetel de acasa pentru la scoala serios (chiar daca unii or sa rada de tine). Si prin serios ma refer la piept de pui la gratar, salata(legume/fructe), branza/cascaval, alune/migdale (fara paine ca painea mai rau iti face).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcareajuta):

De ce pana in ora 18? Cand faci sala poti manca si la 12 noaptea, ai nevoie de proteine MEREU.

Cum sa faci sala si sa mananci pana in ora 18? CUM?

apuca-te de sah

| Celcareajuta a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu stiam ca proteinele ingerate pana in ora 18:00 se evapora odata cu apusul soarelui si ramai fara proteine pe timpul noptii. Eu i-am recomandat un program alimentar corect (nu am exclus administrarea de Serious Mass inainte de antrenament si cu o ora inainte de culcare)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcareajuta):

"Eu i-am recomandat un program alimentar corect", cine recomanda pana in ora 18 ca fiind un "program corect".

Arata-mi sursa te rog.

| Celcareajuta a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu personal am primit acest sfat de la conferentiar doctor Horia Balan (seful clinicii medicale a spitalului clinic de urgenta Ilfov). La o cautare pe google sau in carti de nutritie sunt sigur ca vei gasi recomandarea pentru mese pana in ora 18/19 din motive fiziologice intrucat sistemul nostru digestiv nu e facut sa mearga la fel 24/24.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcareajuta):

Tocmai, am peste 100 de seminarii de nutritie la care am participat si de ani de zile citesc carti si reviste de nutritie.

si mereu am gasit chestia cu ora 18 ca fiind un MIT DEPASIT.

Ultima masa trebuie sa fie cu 3 ore inainte de culcare, INDIFERENT de ora.

Gandeste-te, daca intr-o seara ai treaba si te culci la 2 noaptea, ce-ar fi sa mananci ultima masa la ora 18, si sa stai 8 ore nemancat inainte de somn?

p.s. : Horia Balan e medic primar, medicina interna. Nu e nutritionist.

| Celcareajuta a răspuns (pentru Cosmin86):

E corect ce spui cu exemplul de 2 noaptea, dar asta trebuie sa fie o exceptie nu o regula. Programul asta de pana la 18/19 e pentru situatia (considerata normala) in care te culci la 22-23 pentru a prinde cele 6-8 ore de somn pana dimineata. Asa ca programul se muleaza foarte bine pe stilul de viata al celui care a pus intrebarea (el vrea sa doarma de la 21-22) incluzand atat ce am spus eu cat si ce spui tu cu 3 ore inainte de culcare. Bineinteles ca ora 18:00 e o prostie intrucat activitatea zilnica a noastra nu e identica (unii se culca regulat la ora 2 dimineata si se trezesc la 9-10: caz in care cele 5 mese ale lor s-ar cam termina cu ora 21-22).

| amorezul17 explică:

Am uitat sa mentionez, ca i-au micul dejun la 6:45, si dupa scoala, mananc o farfurie mare de ciorba.
Ps: Am 17 ani.