| Hehsj a întrebat:

Fac sala si consum proteine 1.5 kg, insa nu inteleg daca ar trebui sa consum si mai multe calorii. Ce treaba au caloriile? Am tot auzit asta, pentru castig muscular

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde ce vrei, la slăbire trebuie mai puține calorii dar culturismul si cardio sunt perfecte, la creste in masa intre 300-500 de calorii pe plus, nu are rost nici 500 ca 200, 300 e perfect, la început poți baga si 2 grame de proteine, nu uita ca nu poți creste in masa musculara daca ești pe minus caloric, nu uita ca lipsa culturismului si a proteinelor te fac sa pierzi masa musculara la slăbit

| StripperRaoul a răspuns:

Io bag o cupa de proteine whey gold standard o cupa de aia mai mica de creatina de 5 g intr-un shake il agit bine inainte de sala si dupa iar o cupa de proteine da fara creatina numa asa cu apa. si gata de la 83 de kg la 97 am ajuns simplu 4 zile pe sap la sala si mese de 2 ori pe zi ca ma trez pe la 11 si manc pe la 13. si nah cand sa mai manc de 3 ori si gata simplu. macare normala gen mici pui zămuri ciorbe supa parizer lebenitza ce manca toti

| FrankRibery a răspuns:

Treaba cu muschii e relativ simpla.
vrei sa te faci mare? mananci multe kcal, evident cresc muschii, creste forta, randament si recuperare mai buna per total dar pui si grasime, asta e aproape inevitabil.
vrei sa te definesti, mananci mai putin, aici scade forta, randament putin mai scazut si recuperare putin mai grea daca nu iei multivitamine, dar dai jos din grasime si pastrezi masa musculara, mai multa sau mai putina asta depinde de cat ai pus si cum gestionezi perioada de cut.