| MyName28 a întrebat:

Fac sala și fumez 3-4 țigări pe săptămână, mă afectează atât de tare la rezistență și în punere de masa musculară? Uneori nu fumez deloc timp de o săptămână. (Fără răspunsuri de genul "nu mai fuma* - "lasa-te* sau că afectează tot organismul că sunt conștient) am 15 ani 77-80 kg, 1.80 înălțime. Daca contează. Am antrenament 6 zile pe săptămână din care o zi e de cardio și una de pauză.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, afectează. Dacă nu îți plac răspunsurile cu - nu mai fuma-, atunci fumează. Că cere plămânul. Și mere dohanul până-n călchie.

| aXy99 a răspuns:

Tigarile nu influenteaza hipertrofia musculara in mod direct, dar atata timp cat vei fuma, iti va scadea rezistenta, deci nici antrenamentul nu va fi la potential maxim.
Desigur, 3-4 tigari pe saptamana nu ar trebui sa fie resimtite, poate doar la un antrenament extrem.
Daca tot fumezi atat de putin, de ce nu te lasi?

| sayWhaaat a răspuns:

N-are treaba, nu te afecteaza cu nimic. Singura problema ar fi ca tigarile scad pofta de mancare, ai grija sa-ti atingi caloriile pe zi.

| aXy99 a răspuns (pentru sayWhaaat):

N-are treaba? Zau?