| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Fac sala si imi mai fac urmatorele shake-uri si ziceti-mi daca imi sunt de folos:
1)Cartof + Morcovi + Lapte +un pic de sare pentru gust)=bag in blender, amestec si dupa aia mananc.
2)Cartofi + Lapte +un pic de sare
3)Lapte + 1 banana
4)Lapte + 2 oua

Fiecare dintre shake-uri le fac in functie de cum am ingredientele necesare sau in functie de buget. Spuneti-mi daca sunt in regula sau poate daca ar trebui sa adaug si altceva.Le beau dimineata si seara.(am adaugat la aceasta categorie ca se leaga mai mult de sala de forta, si la alta categorie poate nu as primi raspunsurile cele mai bune)

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cele mai bune sunt shake-urile cu fructe si daca iti place, poti adauga si o lingura de cacao (contine foarte multe proteine).
Legumele, incearca sa le mananci.

22 răspunsuri:
| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Cosmin86):

Ok.mersi.

| Rau1Alberto a răspuns:

Salut,
Eu imi faceam la o vreme asa:
Dimineata: Ori 2 pahare de suc de mere/portocale
Ori shake de : Ou + Lapte + Banana + Miere.
Pe langa asta, mananca 1 fruct minim la fiecare ora a zilei daca iti permiti.
Poti sa bei mult lapte [ de casa! nu de magazin ] care contine mult calciu.
Cam atat.

| aLeXaNdru145 a răspuns (pentru Cosmin86):

"contine foarte multe proteine"! laughing) fructele si proteinele laughing

| DavidOsam a răspuns (pentru aLeXaNdru145):

De cacao am spus ca are multe proteine.
Nu era greu sa iti dai seama ca te zgarie pe creier "fructele contine proteine" sau sa nu citesti printre randuri.

| aLeXaNdru145 a răspuns (pentru DavidOsam):

Stii ceva du-te la culcare. cate proteine poate lua din fructe?! cu cacaturile astea nu pune el muschi in veci! ps. cred ca are vreo 20 gr de proteine un shake cu fructe si o lingura de cacao, nu'i asa?! laughing

| DavidOsam a răspuns (pentru aLeXaNdru145):

Fructele au carbohidrati.
Vrei sa zici ca 20gr de proteine intr-o masa e putin? Ca sa pui masa trebuie sa consumi aproximativ 2gr de proteine pentru fiecare kg al tau (ex: daca ai 50kg, consumi 100gr de proteine pe zi), iar recomandat e sa mananci de 6 ori pe zi, asta ar veni 17gr la o masa, deci alea 20gr din shake sunt chiar perfecte.
Pentru cultura ta generala, 100gr de piept de pui au aproximativ 20gr proteine, iar cacaco, 100gr au 22gr de proteine.
Ai si tu o poza cu Zyzz si crezi ca esti mare cunoscator de culturism, dar daca zici ca shake-ul de fructe nu e benefic, pot sa-ti zic ca esti paralel cu sportul asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DavidOsam):

Da, dar cele 20 de gr din piept de pui sunt PROTEINE COMPLETE, pe cand cele din cacao sunt proteine incomplete, net inferioare

mai bine 10 gr de proteine complete decat 22 de proteine incomplete

| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu-ti faci un shake adevarat?

Adica :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-908g/

O cupa din aia + o cupa de creatina + o cupa de glutamina!

Ala e shake adevarat, nu prostiile pe care le faci tu

| DavidOsam a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu poate sa manance piept de pui la fiecare masa.
De ce nici un culturist nu recomanda o dieta in care sa mananci doar carne? Fiecare aliment are rolul lui. Proteinele de cacao sunt un bonus pentru acel shake.
Referitor la shake-ul "adevarat", e foarte scump si a precizat ca isi face shake-ul din fructe in functie de buget. Si eu as opta pentru el, dar asta e valabil doar cand ai destui bani de bagat in alimentatie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DavidOsam):

Foarte scump 140 de lei? straight face

p.s. : nu doar piept de pui... si curcan, vita, peste ( in special somon sau alt peste oceanic ), oua, branza de tara, etc., nu fructe

fructele le mananci ca gustari intre mese, nu pui muschi cu shake-uri de fructe

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Doar intreb, tu vrei sa pui muschi cu shake-urile astea cu fructe si legume?!

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru aLeXaNdru145):

Da! Oricum le amestec cu lapte si oua.SI nu ma grabesc sa pun rapid muschi pe mine.Si oricum de 140 lei mai bine imi iau 13 cofrage de oua decat sa imi iau suplimente.(am luat si suplimente Animal Pak dar vreau sa pun muschi fara aceste produse.)Oricum tipul meu somatic este mezomorph deci nu o sa fie o problema mare cu alimentatia.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Stiu ca fiecare din voi stiti foarte multe despre culturism si alimentatie dar voiam sa stiu doar ce sa mai adaug sau ce sa scot eventual din shake-uri.

| DavidOsam a răspuns (pentru Cosmin86):

Si vrei sa spui ca tu iei doar o cupa de proteine cum scrie acolo? La inceput e ok, dar doza trebuie marita in timp si ajungi sa cumperi de doua ori pe luna proteine + ca tu ai zis si de creatina si glutamina si in cazul asta pretul depaseste 350 lei pe luna pe langa mancare.
Shake-ul de care zici tu se ia dupa antrenament, asta de fructe e ca o gustare sau o masa.
Inca ceva, ca sa nu ma intelegi gresit ca taranul celalalt care nu se intelege cu fructele, eu i-am dat raspuns la intrebarea lui.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DavidOsam):

Ca o gustare da, nu ca o masa laughing

Si da, pentru muschi suplimentele te duc la 300-400 de lei pe luna si mancarea la vreo 800-900

| DavidOsam a răspuns (pentru Cosmin86):

A spus ca baga si oua in shake, deci poate fi considerat o masa, dar nu una principala.
Multe diete recomanda ca dupa prima masa de dimineata, a doua sa fie o salata de fructe.

| aLeXaNdru145 a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Asa da, cu lapte si oua.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DavidOsam):

Oua crude? laughing

| DavidOsam a răspuns (pentru Cosmin86):

Intreaba-l. Oricum, nu e chiar atat de rau oul crud mai ales daca e combinat cu fructe si lapte.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DavidOsam):

Mai documenteaza-te, oul crud are o enzima ( avidina ) care impiedica absorbtia proteinelor. Ea este distrusa prin preparare termica. Asta e unul din motivele pentru care e stupid sa consumi oua crude ( altul e faptul ca te poti imbolnavi de la ele ).

fructe combinate cu lapte... saracul stomac laughing

| DavidOsam a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma refeream ca gust. Nu consum oua crude, deci nu m-am documentat despre ele, dar am citit acum ceva rapid si se spune ca ouale crude sunt si bune, dar si rele. Depinde de gaina ce a mancat si de cat de proaspat e oul.
Stomacul meu deja s-a obisnuit cu amestecurile de genul asta.