| Marius1789 a întrebat:

Flotările antrenează şi spatele? Fundă

Răspuns Câştigător
| ArchWord a răspuns:

Da, o fac, tu in timp ce iti cobori spatele normal ca si osul acela maaaaare de pe spate se misca, se contracta muschii si uite asa ajungi la formarea unei exemplari de spate de tigru =)

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArchWord):

Evident ca NU. Daca ai ZERO experienta, nu-ti mai da cu parerea.

flotari = miscari de impins
spatele se lucreaza cu miscari de TRAS ( tractiuni, ramat, indreptari, etc. ).

| alin100 a răspuns (pentru ArchWord):

Ce raspuns tampit! Cum sa antreneze flotarile spatele? Flotarile antreneaza piept, deltoizi, umeri!

| alin100 a răspuns (pentru ArchWord):

Nu,flotarile nu antreneaza spatele. Spatele il lucrezi prin tractiuni, ramat, indreptari etc. Flotarile antreneaza pieptul, dar nu asa de mult pecum exercitiile de impins.

| RAY a răspuns (pentru ArchWord):

Osul ala se numeste coloana si acel os nu se misca ramane la locul lui

| RAY a răspuns (pentru ArchWord):

Eu nu cred ca ajuta spatele, pentru spate sunt anumite excertiti cu gantere

10 răspunsuri:
| clomid a răspuns:

Da sunt foarte bune pentru spate si bicepsi

| DudasLaszlo a răspuns:

Spate,Piept,Abdomen,Brat

| Cosmin86 a răspuns (pentru DudasLaszlo):

Alt copil pampalau si firav care isi da cu parerea.

flotari = piept, umar ( deltoid anterior ) + triceps.

Cam ATAT.

Spate, biceps, etc. se lucreaza cu miscari de tras, NU de impins, copil mic ce esti.

| DudasLaszlo a răspuns (pentru Cosmin86):

Http://www.md-health.com/What-Muscles-Do-Push-Ups-Work.html
... Incearca sa faci o flotare cu o maa si cu cealalta sa pui mana pe spate si sa vezi daca muschii spatelui se contracta

| Cosmin86 a răspuns (pentru DudasLaszlo):

Fac de mult flotari intr-o mana... se contracta foarte putin, nesemnificativ...

Pentru spate sunt: tractiuni, ramat si indreptari cu haltera, cele mai bune.