| JusTPauL a întrebat:

Folosiți alunele pentru un plus de proteina și grăsimi?
Ma refer la cei care fac sala.
Cum și cât consumați pe zi?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Da, de regula arahide, in special unt (579 kcal, 30g proteine). Dar, uneori si alune, nuci, seminte, arahide, fistic etc.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Astea sunt surse sanatoase de proteine, grasimi indiferent daca facem culturism sau nu

| StrongHeart a răspuns:

Da,dar sa nu exagerezi ca au multe calorii, calculeaza-ti si tu doza in functie de calorii si cat esti dispus sa consumi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru StrongHeart):

Cand faci sala vrei multe calorii!
Eu consum cam 50-100gr zilnic.

| EsteriaX a răspuns:

Da, sunt foarte bune din punct de vedere nutritional. Si nu numai alunele, si alte fructe lemnoase precum nucile, fisticul etc.
Consum cam 20-30 de grame pe zi. Eu prefer sa le mananc inainte de a face efort fizic, dar datorita valorii lor nutritionale le poti consuma si dupa sala (foarte important sa mananci dupa ce ai terminat antrenamentul daca scopul tau este tonifierea).