| cosmin986522 a întrebat:

Forta si masa musculara sunt direct proportionale? Adica e posibil ca unu la o inaltime de 1, 75 si 71 kg sa faca cu 100 kg impins la piept chiar si o repetare? Am auzit si eu asta dar eu unu nu prea cred mai ales ca la 71 kg mi se pare slab sa impinga 100 kg la piept

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Masa este una, forta este alta. Este adevarat, odata cu masa musculara, creste si forta. Dar depinde de antrenament si de structura osoasa pe care o are fiecare in parte.Nu este o regula daca esti mare esti si puternic.

| Bizon95 a răspuns:

NU
stilul de karate Fudokan e gandit sa capeti forta din vana alba, nu din masa musculara (vana rosie), si au diverse exercitii
in plus de asta mai e si genetica, unii au muschi mai puternici cu masa musculara mai mica

| aXy99 a răspuns (pentru Bizon95):

Ce-i aia vana alba?

| Bizon95 a răspuns (pentru aXy99):

Ei bine, nu gasesc, am facut fudokan-ul ala cu ani in urma, si presupun ca antrenorul nu avea pe vremea aia un termen mai bun

iar explicatia era partea alba din muschi, care e la fel si in carnea rosie proaspata

| AnastasiaK a răspuns:

Vezi powerlifterii. Primul exemplu care imi vine in minte e Signe Belden (nu e extra faimoasa, dar se intampla sa o am la follow pe Instagram si de aia m-am gandit la ea). Concureaza la -63kg si impinge la piept in jur de 90kg. Forta tine mult si de sistemul nervos. In powerlifting (unde scopul e forta) antrenamentul se face cu greutati astfel incat sa nu se poata depasi 5 repetari. Pentru masa musculara se fac 8-10, chiar si mai multe repetari cu greutati ceva mai mici.