| SoP222 a întrebat:

Grisul cu lapte e sanatos? Are carbohidrati, proteine? Intr-o dieta de slabit e indicat?

8 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Daca vorbesti de sanatate... atunci acorda-ti 10 minute din timpul tau cel putin pentru urmatorul link: https://www.youtube.com/watch?v=4TVV37k8NkQ

| SiLaS a răspuns:

Sper ca nu vrei sa pui masa musculara cu gris cu lapte...recomand o friptura+carbs

| SiLaS a răspuns:

Tu vrei carbohidrati ca sa slabesti? Tu esti complet pe langa...

| infires a răspuns:

Tin minte ca o asistenta medicala imi spunea ca nu e chiar recomandat copiilor mici pentru ca nu e prea hranitor; mai mult ingrasa si nu contine prea multe substante nutritive. Ma rog, pana acolo, pe un site scrie asa: "Valoare nutritiva gris cu lapte: 100 g de gris cu lapte contine: 395 calorii, 16 g proteine, 0, 6 g lipide, 77 g carbohidrati". Tragi tu concluzia de aici.

| Alelulu a răspuns:

Nu e tocmai indicat la slabit.Doar o data pe sapt poti manca de preferat la pranz daca intr adevar ti e pofta si vrei sa vezi ca slabesti. Renunta la fainoase, inlocuieste painea alba cu cea neagra si consuma la mic dejun 2-3 felii pe parcursul zilei nu. Mananca 3 mese pe zi si 2 gustari ( fructe) si vei vedea rezultate. Si un pic de miscare ajutahappy

| dulcikfrumy a răspuns:

Da! El slabeste

| Cosmin86 a răspuns (pentru dulcikfrumy):

Cum naiba ma sa slabeasca? laughing)

Ceva ce aduce calorii IN PLUS slabeste? rolling on the floor

Cu cine ai facut matematica?

| Raducu_George_1994 a răspuns:

E destul de sanatos dar depinde si de la om la om cum se digera laptele.

Daca pui 1 litru de lapte slab, 115 g de gris si o lingura de zahar vei avea valori nutritionale pe 100g:
85Kcal,
3.8g proteine,
14 g carbohidrati
1.5 g grasimi
In cuvinte asta inseamna ca are multi carbohidrati, proteine nu prea multe dar nici putine si putine grasimi.

Intr-o dieta conteaza indicele de satietate al mancarii si numarul de calorii. Acest raport este bun pentru gris, deci e indicat.

Pentru alte comentarii de mai jos:
Carbohidratii sunt necesari organismului si nu trebuie sa fugi de ei pentru a slabi.
Grisul cu lapte constine 90% lapte, iar laptele exista in natura cu un singur scop: sa hraneasca, deci logic ca grisul cu lapte e hranitor.