| Robbe a întrebat:

Hei am acasa 1 gantera de 10kg.
Fac cu ea 12 repetari si 4-5 serii
Ce antrenament este, forta sau definire?
Pentru mine aia de 10kg este medie una de 12 sau mai mult ar fi foarte grea la mine.

Răspuns Câştigător
| oOoRubyoOo a răspuns:

Un lucru sa retii ce este intotdeauna valabil la sala si anume: Nu conteaza cate kg ridici ci cum tii muschiul sub tensiune

Un rep range de 8-12 este intre forta si anduranta cu conditia ca forma sa fie buna

Nu te lua dupa toti retardatii care zic pai eu la 11 ani ridicam cu **** greutatea aia care o ridici tu...Forma>Greutatea si in plus fiecare om este diferit,forta difera,greutatea corporala difera, inaltimea difera, grosimea oaselor difera(toate astea conteaza)

Incearca sa ai o forma cat mai perfecta cu o greutate care sa fie destul de mare ca sa iti atingi obiectivele.

Sa zicem ca vrei 15-20 de repetari, pai daca ajungi la a20-a repetare sa nu mai poti face alta fara sa trisezi.

Inca ceva ce vad din in ce mai des la sala la toti "expertii" care zic pai trebuie sa stai 1 minut intre serii...si dupa ce ii ajut sa faca "cum trebuie" acel exercitiu nici nu poate sa ia bara in mana dupa 1 min, deci te odihnesti cat trebuie.ideal ar fi sa nu depasesti 5 min intre serii dar la exercitii precum genuflexiuni sau fandari...mai merge si mai mult depinde cat de bine ai facut acel exercitiu.
Eu personal la niste fandari cu o greutate mare astfel incat sa fac 10-15 repetitii cu o forma perfecta, dupa acea serie nici nu pot sta in picioare trebuie sa ma intind la pamant si uneori chiar sa pun gheata, asa dur ma strang muschii(si nu numai eu acelasi lucru este valabil pentru toti care le executa cum trebuie)

Iti faci prea multe griji in legatura cu greutatea, repetitiile cand cel mai mult conteaza hrana si modul in care faci acele exercitii.

| Robbe explică (pentru oOoRubyoOo):

Multumesc. Un raspuns foarte convingator. Am sa-ti urmez sfatul!
Numai bine.

11 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Nici nu conteaza ma vere daca e de forta exercitiul sau nu,,, pentru ca indiferent cu ce greutate te antrenezi, tot o sa cresti in forta deci nu ar trebui sa iti faci probleme.
Acuma esti incepator si la tine nu e valabila chestia ca 8 repetari = forta, 12 rep = masa musculara, peste 15 repetari definire, desi fota faci cu 6 repetari mai de graba decat cu 8
Iti zic astea pentru ca tu nu ai ajuns la nivelul la care sa te antrenezi cu o greutate asa mare incat sa nu mai poti sa faci inca 1 sau 2 repetari la alea 8, sau 12.

| Cosmin86 a răspuns (pentru hummer24):

Peste 15 repetari = rezistenta, nu definire.
Nu exista exercitii de definire, definirea se obtine prin slabire ( cardio + dieta corespunzatoare ).

| hummer24 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa ziceam si eu, definirea se obtine prin dieta + cardio, dar daca nu faci alea 15 - 20 repetari nu ai ce definii? laughing intelegi? adica trebuie sa te antrenezi cu 15 -20 repetari in acest proces

| Cosmin86 a răspuns (pentru hummer24):

Nu chiar, asa se credea pe vremuri. Studii recente au aratat ca cel mai bun antrenament ramane tot ala de masa musculara, si in perioada de definire, cu greutati mari si maxim 10 repetari

| hummer24 a răspuns (pentru Cosmin86):

Studiile alea sunt mai mult teoretice, la mine nu merge asa, daca fac masa si cardio muschii arata umflati, dar daca fac ex cu greutati medii repetari multe si cardio muschii arata striati si fibrele sunt mult mai evidente, ia sa incerci sa vezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun lucrezi desul de bine depinde si ce varsta ai sa ridici 10 kg ca daca ai 18 ani e haios sa ridici 10 kg si faci cu asta pana te oisnuiesti daca ai gantere pe surub poti mai adauga cate 1 kg sau mai mult ca daca iti iei din astea fixe iti iei mereu gantere si sunt destul de scumpe. Sper ca am putut sa te ajut!

| Robbe explică (pentru anonim_4396):

Am 15 ani si am 2 gantere de 5kg dar le-am pus una peste alta si am facut de 10kg, numai k mie cam greu sa le tin si de asta la 20 ma opresc.
Dar as vrea sa stiu cate repetari sa fac ca sa mi se mareasca bratul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Robbe):

A pai zi mane asa la 15 ani e cam putin sa ai 10 kg la amandoua eu la 11 ani le ridicam pe astea 2 fara probleme asa cu astea nu prea cred ca o sa se puna asa mult pe tine! Incearca si cu astea fa 10 ridicari de cate 4 seri dupa aceea iei o pauza dar tot ce faci tu acum trebuie compensate cu o alimentatie sanatoasa! Si cu halterele astea nu prea se mareste bratul daca le aveai pe surub mai adaugai putin stii si dadeai dadeai dadeai pana incepeau sa apare rezultate. Nu conteaza sa faci numai haltere cum ti-am spus poti juca un spot cum ar fi baschet.fotbal sau inot pentru inaltime si o dezvoltare armonioasa te-as sfatui sa alegi baschetul si fotbalul este bun si inotul toate sunt bune dar pentru inaltime poti practica baschetul.

| Robbe explică (pentru anonim_4396):

Voi incepe sa merg la sala, si o sa trag cu haltera. Daca trag cu 15kg si fac 30-40 repetari e bine pentru marire?
Sau trebuie sa fac cu o greutate mai mare sa zicem de 12-14kg si fac 10 repetari pentru marire.Eu asta vreau sa se mareasca bratul ca de intarit ii am destul.

| xxxtzogo1xxx a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa faci cu ea pana ti se va parea usoara si apoi sa iti iei una mai grea cam de 15kg asa apoi una de 20kg si etc eu in 3 saptamani am pus ceva pe mine facand asa