| anonim_4396 a întrebat:

Hei, cam când ar trebui sa dau de centura alba la judo, eu m-am înscris pe data de 15 ianuarie și pot zice ca am o evoluție foarte bună.
Va rog spuneți-mi ma gândesc în fiecare zi, sincer pentru mine judo e cel mai important.
Am 13 ani.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Centura alba o ai din start, fiind incepator.

23 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Daca nu mă înșel este prima pe care o primești

| JicaContra a răspuns:

Ce fel de judo faci tu?!?
esti SIGUR ca e japonez si nu alta balarie?!?

centura alba in sistemul japonez vine direct cu, chimonoul, si poti sa intrii cu ea la cel mai primul antrenament, MAI ALES LA IMBECILITATEA AMARATA DE JUDO, in care daca nu ai centura, ADVERSARUL nu poate sa te apuce destul de bine

judo = una dintre cele mai amarate arte martiale, mai ales amplificata serios de faptul ca daca adversarul nu poarta haine destul de rezistente, atunci devine MUUUULT MAI DIFICIL sau chiar imposibil sa il invingi

| AnastasiaK a răspuns (pentru JicaContra):

Nu stiu care e practica in Japonia, dar in alte tari, inclusiv Romania, centura alba poate fi acordata din oficiu SAU nu. Daca nu, poti sa o cumperi oricum si s-o folosesti, dar primul examen pe care il vei sustine in cadrul clubului va fi pentru centura alba. On topic: se sutine diferit in functie de club, deci nu are de unde sa stie nimeni de aici cand va fi.

Also, dai "hate" aiurea unui sport. Daca nu ti-e util intr-o bataie de strada, asta nu-l face nici "amarat", nici "imbecil". Voi aveti un obicei imbecil de a crede ca scopul artelor martiale e bataia. Mai presus de orice, sunt "arte" si sportivul NU se antreneaza pentru strada. Unele dintre ele se practica strict la nivel de kata si ai MULTE de invatat in cadrul lor, mai presus de bataie. E ca si cand ai veni sa spui ca scrima e un sport imbecil ca nu-ti poti invinge adversarul daca nu ai spada. Sau tenisul...ca e imposibil sa-l joci fara echipament. Pai ideea unui sport NU e sa-l practici fara echipament!

| Deeadeuutza a răspuns (pentru JicaContra):

Ba tu ești proasta/prost rău
Nu știu de tine, dar sportul asta judo chiar e bun
Dar dacă tu ești bătut bătută în cap n am ce sa îți fac?‍♀️?

| JicaContra a răspuns (pentru Deeadeuutza):

Lal, bun LA CE?!?
sa faci sport... NU, este sport de contact direct, poti sa iti rupi oasele, insa cel mai rau e ca sunt o tona de chestii in care ajungi cu capul de podea, inclusiv O TONA DE DAT DE-A DURA PE PODEA (nu imi vine cuvantul acum) si care sunt TOTAL NE-NECESARE, deci o sa fii "greu de cap"... adica te doare capul de nu mai poti
daca tot ce vrei e sport, atunci incearca altceva, nu ceva in care te poti rani rau

dpdv al eficientei, cineva cu o bata in mana te PH00TE DE NU TE VEZI, ca sa nu mai vorbim de cineva care stie un stil de lupta fara direct contact, cum ar fi karate, box, kickboxing, etc. si ala o sa te PH00TA DE NU TE VEZI, pentru ca nu ajungi pana la el ca sa ii faci priza

eu, eu nu stiu karate si alte chestii, dar pot bate un judoka de ii sar capacele, pentru ca inteleg si simt foarte bine cum sa dau cu coatele si cu genunchii, asa ca, in momentul in care ajunge prea aproape, capata un cot on nas si un genunchi in coa... bijuteriile de familie, si dupa aia se aduna de pe jos

GHICI CINE E **PROASTA** RAU

| JicaContra a răspuns (pentru AnastasiaK):

Te rog sa vezi raspunsul meu pentru Deeadeuutza, nu e vorba NUMAI de eficienta in strada, ci, ce inseamna sa practici sportul respectiv

NU ESTE HATE, este judecata la rece si experienta proprie!

pentru ca nu vorbesc, ca nu am ce zice, chiar am facut cateva lectii, si am fugit urland!

mai exact, faza cu dat de-a dura pe podea (chiar nu imi vine cuvantul crying ) chiar am experimentat-o "first hand" trebuia sa pui mana dreapta jos, sa te rotesti de-a lungul mainii, atenuand cazatura, iar apoi cu mana stanga, cand aproape ca se termina cazatura sa pleznesti podeaua cat poti de tare, marind atenuarea, iar asta chiar pe podea, nu pe saltea, dupa doua lectii si dureri de cap nenorocite am constatat ca e oabla chestia... bye bye!

deci, inca odata, daca vrei sa stii sa te aperi (SUBLINIEZ APERI, ADICA **NU** SA TE BATI), judo e o chestie execrabil de ineficienta... sper ca mi-am dovedit punctul
daca tot ce vrei e un sport, JUDO E O CHESTIE EXECRABIL DE VATAMATOARE PENTRU TINE INSUTI! (iar, sper ca am dovedit si asta)

mai bine te apuci de gimnastica aerobica, tenis de camp, chiar iaido, unde, chiar te ataca toti tiganii odata, pui mana pe un bat si nu mai sufla unul, insa la sala porti echipament de protectie, asa ca nu te poti rani decat foarte, FOARTE RAR!

LE ultimul argument, este un motiv SERIOS, pentru care pe vremea lu' Ceasca SINGURUL sport de tip arte martiale permis era judo, sper ca dupa toata polologhia de mai sus, ma crezi!

| AnastasiaK a răspuns (pentru JicaContra):

Nu ai dovedit nimic, doar ti-ai spus o parere formata dupa ce tu ai fost de putine ori si nu ai invatat tehnica de amortizare a cazaturii cum trebuie. Si la box/kickbox/karate (le dau exemple pe astea pentru ca le-ai mentionat si tu + le-am practicat asa ca stiu despre ce vorbesc) te doare la inceput pana inveti sa incasezi. Accidentari se risca si acolo si chiar unele mai grave, DAR in functie de cat de bine te antrenezi, cat de bine inveti tehnica si cat de responsabil esti tu ca om (adica nu te arunci in meciuri neantrenat/accidentat, nu incepi antrenamentele neincalzit, stii sa te opresti cand e cazul), poti sa diminuezi semnificativ impactul negativ pe care il are sportul de contact si sa nu fie cu nimic mai periculos decat baschetul, fotbalul sau altele asemanatoare.

Cat despre autoaparare, si la aia m-am referit cand am vorbit de strada. Scopul artelor martiale NU este sa te poti apara si in alt context decat cel al sportului in cauza...ca unele te ajuta, e altceva, dar nu asta e scopul. Ba mai mult, autoapararea NU este incurajata nicaieri. Inclusiv la box/kickbox/karate, ti se va zice sa FUGI cand esti in pericol. Daca nu poti imediat, dai o data si fugi, dar INDIFERENT cat de bun esti, nu stai acolo sa te bati/aperi.

Si in ultimul rand, e mai usor sa faci trecerea de la o arta martiala la alta decat de la nimic la orice arta martiala. Asa ca niciuna nu e chiar atat de inutila. Unul care a facut performanta intr-o arta martiala va evolua mult mai usor in box/kickbox/karate decat cel care nu a facut pana atunci.

| AnastasiaK a răspuns (pentru JicaContra):

Cum adica era permis doar judo cand eu il cunosc PERSONAL pe castigatorul Centurii de Aur la box din '74 (Turneul international, in Bucuresti) si pe prietenul sau, medaliat cu bronz la Montreal in '76, tot roman. Oi avea si prieteni imaginari acum si nu stiam laughing

Tot personal mai cunosc o fosta campioana nationala de judo, care pusa in situatia de a se apara pe strada, era sa dea atacatorul cu capul de bordura (de aia NU e incurajata autoapararea, ci fuga...ca ajungi ori la spital ori la inchisoare).

| JicaContra a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ai scris mult... dar, in concluzie
am gresit cand am spus ca judo nu e bun de nimic?!?
am gresit cand am spus ca JUDO **NU** MERITA?!?
ESTI SIGURA CA AM GRESIT?!?
***ABSOLUT*** SIGURA?!?

"pe scurt" daca vreodata ai copii, le-ai recomanda sa faca judo?!?

si, INCA ODATA, AI FACUT *VREODATA* JUDO?!? SA VEZI CUM TE DOARE CAPUL DE LA ANTRENAMENTE ***TOTAL IMBECILE***?!?
eu vorbesc din experienta PERSONALA, SI NU DIN "PRINTZIPIU"

| Deeadeuutza a răspuns (pentru JicaContra):

Mama ce tupeu ai prin telefon? degeaba zici ca poți sa bați un judoka ma prin telefon dar în realitate ești pui
N as vrea sa înjur? ca iese rău dacă îmi dau drumul la gura

| AnastasiaK a răspuns (pentru JicaContra):

Da, daca as avea copii si ar fi sa-i indrum spre o arta martiala, ar fi fix judo sau bjj.

Ti-am mai zis: faptul ca tu nu ai apucat sa inveti bine, nu face sportul in sine atat de daunator. Asa si Mircea Badea poate sa vina sa spuna ca kickboxul e inutil si imbecil si l-as contrazice si pe el laughing

| JicaContra a răspuns (pentru AnastasiaK):

Box nu e o arta martiala
e un RAHAT AMARAT DE SPORT IMBECIL ENGLEZESC, CU REGULI IMBECILE si MAI ALES CU LIMITARI IMBECILE

aici vorbeam de arte martiale, din care judo, cica, ca, face parte
un chinez prapadit cu 3 luni de wushu bate un imbecil de practicant de box de nu se mai scoala de jos, lovind-ul doar in "bijuteriile de familie" fata de care un boxer nu are nici o aparare si nu stie sa se apere in nici un fel

da, box-ul a fost pe vremea lui Ceasca, dar orice altceva a fost interzis, SI stiu pe cineva care pe vremea lui Ceasca facea karate si cand veneau aia de la partid pretindeau ca faceau judo

cat despre campioana la judo... TE CRED, cand e vorba de bully, marea majoritate au doar mai multi muschi, mai multi ani, mai multa greutate si mai multa aroganta pura, asa ca, cineva care intelege ce e aia lupta si nu bataie, iti bate un bully de nu se scoala de jos

IAR cand e vorba de bataie de strada, sunt perfect de acord cu tine, ii arzi una cu bocancul in genunchi, iar apoi o iei la fuga in directie opusa si scapi de tot conflictul, si nu prea il vad pe bully ducandu-se la politie... nici un sport, martial arts nu se aplica, doar supravietuire intr-o singura bucata

TOTUSI, SA SUMARIZEZ
JUDO NU MERITA DIN NICI UN PUNCT DE VEDERE... PUNCT!
si NU e vorba de hate, ci doar de judecata simpla, iar PUNCT!

| Deeadeuutza a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ai respectele mele sincer ❤️❤️❤️

| JicaContra a răspuns (pentru AnastasiaK):

Imi pare rau, aveam o parere foarte buna despre tine, dar CHIAR poti sa pui judo in aceeasi oala cu bjj?!?
PE BUNE?!?
NU IMI VINE SA CRED
sa nu uitam ca jujitsu "normal" e ilegal in Romania si multe alte tari
iar JUDO E INEFICIENT CU ULTIMILE SPUME!

in plus, eu NU sunt Mircea Badea, cand e vorba de kickboxing IN NICI UN CAZ nu as spune ca e NICI MACAR VAG... INEFICIENT, chiar am vazut niste miscari care m-au lasat masca cat de EXTREM DE EFICIENTE SUNT! (aruncat un picior in aparare, care a FORTAT apararea mult intr-o parte, aruncat celalalt picior DIRECT IN FATA, PENTRU CA *NU* MAI ERA NICI O APARARE DIN DIRECTIA AIA... mve la mircea ala care BATE CAMPII)

| Deeadeuutza a răspuns (pentru JicaContra):

Dacă tu ai făcut câteva lecții de judo asta nu înseamnă că judo este jalnic sincer...

| AnastasiaK a răspuns (pentru JicaContra):

1. BOXUL E ARTA MARTIALA, prin definitie, aici nu mai e vorba de opinia ta sau a mea.

2. Cand ajungi la concluzia ca toti si toate sunt asa imbecile, e bine sa te opresti un pic sa iti pui niste intrebari...ca in situatii d-astea ori esti geniu ori esti chiar tu imbecil.

| JicaContra a răspuns (pentru AnastasiaK):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Arte_mar%C8%9Biale
box-ul E UN SPORT, NU o arta martiala

poate gresec, dar eu personal consider artele martiale fiind despre razboi/combat, NU despre sport, iar in domeniul asta, boxul e un rahat retardat, pentru ca unii il considera sport, dar altii il considera ceea ce sportul e de ultimul RAHAT AMARAT, si anume, "show bussnisses", adica, "mai exact":

"ne doare in kur daca e sport sau nu, scoate banul de la spectatori SAU NU?!?"

| AnastasiaK a răspuns (pentru JicaContra):

Respecti kickboxul, dar nu si boxul, desi al doilea sta la baza primului. De multe ori, luptatorii de kickbox au antrenori cu care fac doar box... In fine, hai sa nu incepem o dezbatere si despre box acum. Parerea ta e ca si ăsta e un sport imbecil, ok. Părerea mea, in calitate de luptatoare care a facut si box si kickbox e ca gresesti. Let's agree to disagree.

| JicaContra a răspuns (pentru AnastasiaK):

Eu vad problema foarte, foarte simplu, se pare ca nu reusesc sa fiu destul de clar, hai sa mai incerc odata, cand te uiti la un sport de genul asta, poti sa vezi problema NUMAI in doua feluri:

1. pentru tine este NUMAI un sport si nimic altceva, moment in care trebuie sa fii sarit de pe fix sa te bagi la un sport in care te poti rani serios, DEGEABA (doar e numai un sport, nu altceva)

2. incerci sa inveti auto-aparare, moment in care DIN NOU, trebuie sa fii sarit de pe fix sa te duci la ceva ineficient, te duci la ceva care chiar te ajuta, cum ar fi krav-maga

nu stiu daca acum am reusit sa te conving...

| JicaContra a răspuns (pentru Deeadeuutza):

Nope, judo nu e jalnic, e PATETIC!
iar faptul ca am facut cateva lectii mi-au dat "inside information" si anume durerile de cap

in rest, m-am uitat cu ochii mari cat cepele la o tona de filme cu arte martiale, la o tona de videoclipuri, si la o tona de interviuri cu unii care le-au practicat la nivel de grand-master, si am citit ce au scris ei si filme despre ei

si ca sa iti dau un exemplu, Bruce Lee a facut marele si tarele stil secret de arte martiale chinezesc: wing chun, a batut o tona de batausi de strada SI soldati americani care stationau prin China si care faceau box la greu, insa cand a ajuns intr-o competitie in care adversarul stia sa se bata, s-a trezit ca e total ineficient (inca odata, marele si tarele stil secret de arte martiale, pentru care se considera ca a fost omorat ca a invatat non-chinezi stilu' lu' peste)
dupa care si-a bagat piciorul in tot ce stia si a incercat sa dezvolte ceva cu adevarat eficient

iar tu vii si imi spui ca judo e bun de ceva, vezi ce i-am raspuns lui AnastasiaK, si apoi spune-mi cu mana pe inima ca tu te incadrezi in unul din punctele mele si nu ai doar o fixatie pentru sportul ala prapadit

| AnastasiaK a răspuns (pentru JicaContra):

Atunci toti sportivii care fac arte martiale sunt sariti de pe fix big grin Ti-am zis deja foarte clar ca nu se pune problema de autoaparare oricum. Si am mai zis deja ca atunci cand sunt invatate CORECT (deci nu ca tine si nu ca Mircea Badea, oricum nu sunt atat de periculoase). Acum daca tu ai impresia ca esti mai in masura sa vorbesti despre ce presupune un sport decat sportivii de performanta...

Cat despre daca e eficient sau nu...iar nu esti in masura sa te pronunti. Comentariile tale despre box au aratat cat de putin stii tu despre sportul asta de fapt. Ca tu chiar ai impresia ca vorbim de pumni si atat...nu, vorbim si de eschive, de retragere, de capacitatea de a urmari foarte atent tot corpul adversarului (inclusiv picioarele, chiar daca nu se loveste cu ele in box, tot iti poti da seama de multe urmarindu-le) si de o viteza de reactie IMEDIATA. Pai pana ii dai tu un picior in "bijuterii" unui luptator de box, ala iti vede intentia, iti da si 6 pumni, se si fereste daca mai e nevoie, mai si fumeaza o tigara pana sa-ti dai tu seama ce s-a intamplat. Eu, spre deosebire de tine, am facut sparring cu luptatori de box si stiu ce inseamna sportul ala. Picioarele te ajuta doar daca vii si tu dintr-un sport precum kickbox, muay thai, kyokushin, etc, cand stii sa le dai rapid, netelefonat, in combinatii, iar daca luptatorul de box e MULT mai avansat, sunt inutile si atunci. Asa ca in fata unui amator de orice sport sau nepracticant de sport de contact, un luptator profesionist de box nu are nicio problema.

Despre judo incerc sa nu vorbesc prea mult pentru ca nu am practicat. Dar cunosc multi oameni care au practicat la nivel de performanță si tind sa cred ce vad la ei, nu ce aud la tine cu alea cateva antrenamente ale tale. Cat timp am exemplul ăleia care s-a apărat pe strada, mai stiu una care din judo a plecat in MMA si s-a descurcat FOARTE BINE, nu pot sa vin niciodata sa zic ca e inutil. SI CHIAR DACA AR FI INUTIL PE STRADA, am accentuat deja: SCOPUL ARTELOR MARTIALE NU ESTE SA LE PUI IN PRACTICA IN AFARA SALII/COMPETITIILOR. Acolo inveti disciplina, respectul si multe altele.

| AnastasiaK a răspuns (pentru JicaContra):

Si ca o concluzie: ok, suntem toti sariti de pe fix si ne asumam intr-o oarecare masura, dar in ce fel te afecteaza pe tine "nebunia" noastra de tii sa demonstrezi cat de "imbecile", "jalnice", "patetice" (btw, verifica in dex "patetic" ca mi se pare ca nu-i stii sensul) sunt sporturile noastre? Luptam pe sanatatea ta? A venit vreun luptator sa iti ia la rost viața si sa-ti spuna ca e jalnica si imbecila? Nu? Atunci de unde atata hate?

P.S. Vezi ca unii d-astia mai "sariti de pe fix" apara țara, deci si pe tine, prin locul de munca pe care il au datorita unor "sporturi imbecile".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JicaContra):

Majoritatea prizelor se fac la nivelul umerilor... big grin