Întrebare recomandată | Ana123445 a întrebat:

Hei. Ce sa fac ca sa scap de febra musculara?

22 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

De 5 zile incoace mi-era greu sa imi intind la maximum mainile. Azi am reusit fara dureri foarte mari. Ai rabdare laughing

PS: Poti face miscare, e buna, dar nu te forta!

| Donsavas a răspuns:

Te odihnești mai mult dar sa nu eviți sa faci mișcare când ești treaz! E bine sa mergi și sa faci mișcare în mod normal. Lămâia, care conține acid ascorbic, îți va fi bun ca tratament în procesul de regenerare. Proteinele Îți vor construi din nou ceea ce s-a lezat și, dacă sunt în cantități optime, se vor dezvolta si mușchii, cu tot cu rezistenta fizica.

| Ara997 a răspuns:

Ex de relaxare musculara pentru grupa de muschi cu pricina si baie calda eventual masaj cu ceva uleiuri aromatice

| 1231242 a răspuns:

Exercitii fizice

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Pe lângă majoritatea răspunsurilor absurde și inutile de aici, eu te sfătuiesc să ieși să te plimbi (exercițiile fizice cresc fluxul sanguin și reduc astfel durerea musculară), oricât de tare te-ar durea, să faci exerciții în apă (din același motiv), să te hidratezi, să nu stai la pat, să rogi pe cineva să te maseze un pic cu un gel, să iei vitamina C și data viitoare, după ce termini cu efortul fizic (ia-o mai ușor, totuși), mănâncă un cubuleț de ciocolată sau o linguriță de zahăr. Spor în ce faci! happy

| EMKing a răspuns:

Aspirina mai reduce durerea febrei musculare, incearca.

| Deny_Denis_2001 a răspuns:

Buna Draga Marga_Bașa_1995, Iata care sunt metodele prin care poţi scapa de febră musculară mult mai repede:
- Consumă multe lichide! Hidratează-te bine! În unele cazuri, febra musculară şi crampele apar din cauza faptului că nu ai consumat suficiente lichide. Muşchii au nevoie de lichide pentru a se contracta eficient. Aşadar, consumă apă înainte, în timpul şi după terminarea antrenamentului.

- Fă o baie caldă cu sare! Umple cada cu apă caldă, adaugă un pumn de sare grunjoasă şi stai în ea timp de 20 de minute. Apa caldă va destinde musculatura şi va reduce tensiunea din zona muşchilor.

-Ia o o aspirină! Cel mai indicat este ca înainte de a depune efort fizic, să iei o aspirină pentru a bloca receptorii de durere.

Iti Urez Vindecare Usoara!

| tzuria79 a răspuns:

Pune pe cineva, sa-ti faca masaj la picioare, dar pe tot piciorul. Mi-e mi se incordau muschii pe langa febra musculara, era o durere insuportabila. Nu te forta cu sportul, ca te va durea mai tare. Descansa.

| ExEquTeR123 a răspuns:

Te rogi la dumnezeu.

| thechristine a răspuns:

Citeste si aici cateva trucuri ca sa scapi de febra musculara https://www.libertatea.ro/......ent-616159

| Fitzos_Ady_1995 a răspuns:

Odihna multa

| Vlad_Stan_2001 a răspuns:

Aruncandute depe balcon 100% sunt sigur ca o sa scapi de durere!

| penciuiulian99 a răspuns:

Asta mi se intampla si mie foarte multa miscare

| IXIAlinIXI a răspuns:

Cel mai bine: O baie/Un dus cald(a)... relaxeaza muschii

| Vondi a răspuns:

Un masaj ajuta, e bine sa bei multe lichide (recomand apa plata, e cea mai naturala), recomand sa nu lenevesti, si poti lua Ibrupofen, dar mai bine cu sfatul doctorului iei medicamente.

| Matei502 a răspuns:

Incearca sa bei apa cu zahar. le amesteci intr-un pahar. Pentru mine a fost eficient, si inca este...

| nicole7777777 a răspuns:

In primul rand, crede ma ca stiu cum e. Dupa primul antrenament de baschet am avut si eu febra musculara.Trei zile nu m-am ridicat din pat.Si tot stand asa, ma durea din ce in ce mai rau.Insa tata, care e obisnuit cu de-astea, mi-a zis ca febra musculara trece prin sport.Cum Doamne Iarta Ma sa fac eu sport cu durerile alea, nu stiu.Dar am inceput sa ma plimb dintr o camera in alta, pe urma pe afara, alergam, si am considerat ca ar trebui sa merg si la al doilea antrnament.Si cu cat ma miscam mai mult, cu atat nu o simteam. Febra musculara a durat pana la al 4lea sau al5lea antrenament, pe urma organismul s-a obisnuit si nu am mai avut nimic. Dupa cateva luni in care am facut o pauza, iar m-am dus la baschet, insa organismul se invatase sivnu am nimic nici macar acum.Deci febra musculara trece prin sport! Chiar daca la inceput ti se pare imposibil.

Sper ca te am ajutat!

| GeoMăă a răspuns:

Foloseşte un unguent special! Pentru dureri musculare, întindere de ligamente masează zonele afectate de câteva ori pe zi. Foloseşte Voltaren, BenGay, Fastum Gel, Lasonil, Diclosal Gel, Ketoprofen Gel sau Finalgon.

| NinaDiana a răspuns:

Miscare. O lingurita de zahar sau o aspirina ar trebui sa ajute, dar e recomandat sa le iei imediat dupa ce faci miscare pentru a evita sa faci febra musculara.

| NicoNB a răspuns:

Ca sa scapi de febra musculara trebuie sa faci exercitii fizice. Chiar daca te doare la sfarsit vei scapa de febra musculara.

| DinozaurulPrietenos2017 a răspuns:

Sa-ti faci sau sa-ti faca cineva un masaj si nu evita sa faci miscare.

| Alex88cta a răspuns:

Cui pe cui se scoate... facand miscarewinking