| Justdoit4 a întrebat:

Hei! Ma puteti ajuta cu un program, un plan de slabit? Vreau sa tin o dieta fiindca in ultima perioada m-am ingrasat destul de mult, dar de fiecare data cand am incercat mi-a fost foarte greu sa ma tin de ea. Daca as avea posibilitatea mi-as dori sa merg la un nutritionist pentru a-mi face un program strict ce si cand sa mananc, dar nu imi pot permite. Asa ca niciodata nu stiu exact ce sa mananc, cand... de cate ori, cum sa combin alimentele, ce sa evit si multe altele. Daca si voi ati trecut prin asa ceva, ati tinut anumite diete sau cunoasteti anumite " secrete" care au dat rezulte va rog sa mi le impartasiti si mie. ( sunt constienta ca trebuie sa fac si sport, o sa incerc sa fiu cat mai activa big grin ) Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

Buna,

Eu nu sunt de acord cu dietele. Asta probabil si pentru ca lucrez intr-o sala de sport si vad cum multe persoane se plang ca au tinut diete si dupa au pus la loc. In schimb, sunt de acord cu mancatul sanatos. Nu zic in fiecare zi, poti sa mai ai "cate o scapare"1-2 ori pe saptamana, insa trebuie sa-ti schimbi macar putin stilul de viata, si da, neaparat sa fi activa. Nu sa incerci, ci sa fii.
Incearca sa mananci cat mai multa carne pe gratar- mai ales pui si peste, in cazul tau, pentru ca doresti sa slabesti. Supe simple de legume, fructe uscate, seminte, migdale, nuci, daca mananci cu maine - cumpara una graham.

Renunta la dulciuri in exces, daca ti-e pofta poti sa iei un cub de ciocolata amaruie ( sau poti manca albus de ou, dispare orice pofta de dulce ) si renunta la sucurile de comert, nu-ti recomand nici cele 0% zahar, te distrug la fel.

Mai multe sfaturi despre alimente poti gasi aici, gasesti inclusiv si retete:

https://ro.pinterest.com/......arch/pins/

Deasemenea, gasesti si multe exercitii pe care le poti face, trebuie doar sa dai un search in bara de cautare cu tot ce doresti. Ai informatii despre aproape orice. Trebuie doar sa stii ce sa cauti, sa ai rabadare si sa vizionezi cat mai multe. Succes!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La adolescenta este indicat sa nu tii diete, dar sa reduci portiile de mancare, sa renunti la dulciuri si sucuri si sa faci sport intens, cel putin 1-2 ore/zi.

| presus a răspuns:

Evita sa mananci orice contine zahar in exces. Hidrateaza-te cu minim 2 litri de apa pe zi. Fa miscare macar 1 ora in fiecare zi (alergat, abdomene, gimnastica). Imparte-ti mancarea in doua portii, sa nu mananci pe saturate, dar nici sa nu-ti fie foame. Evita fast food-urile, painea multa, grasimea, prajelile.

| Mefistofelicul a răspuns:

Regimul pe care il tin eu consta in :

2 Mese pe zi ( Dimineata + Dupa Amiaza )
Seara 30 de minute de efort (abdomene fac eu)
Dimineata - 3 felii de paine cu sunca ( paine neagra )
Dupa Amiaza - piept de pui la gratar cu legume
Seara daca vrei neaparat poti manca un fruct, un iaurt.
Evita mancarea grasa de doua ori pe luna poti manca ceea ce-ti place. Renunta la chipsuri, sucuri (poti bea pepsi zero, sucuri cu 0 zahar ) Evita foarte mult dulcurile dar sa-ti zic sincer nu conteaza dieta cat conteaza sportul.

Ceea ce ti-am spus nu sunt scoase de la mine este exact ce mi-a recomandat mie nutritionistul.
Numai bine